НС прие на първо четене промените в Закона за отнемане в полза на държавата на незаконно придобито имущество, предаде репортер на БГНЕС.
Поправките са предложени от депутатите от ГЕРБ Емил Радев, Красимир Ципов и Станислав Тончев. За промените гласуваха 99 депутати "за", 19 се въздържаха. Промените в Закона за отнемане в полза на държавата на незаконно придобито имущество, предложени от народните представители от ГЕРБ Радев, Ципов и Тончев е опасен, защото може да засегне невинни хора, заяви днес депутатът от КБ Любен Корнезов по време на обсъждането им тази сутрин. Този закон беше гордостта на Бойко Борисов, продължи депутатът.
"Той се хвалеше и тук, и в Брюксел, даже си заложи оставката, ако законът не бъде приет, каза той. От тази гордост след решението на Конституционния съд стана срам и за Бойко Борисов и за тези, които го слушат", припомни Корнезов. "КС обяви 6 и то основни текста за противоконституционни. Нали от тази трибуна ви говорихме това, защо го допуснахте", запита той. "Сега в КС, който не може да функционира, също има едно искане от депутати за още три текста. Ние не сме против конфискацията, аз съм единственият човек, който съм отнемал не веднъж и два пъти имущества в полза на държавата", подчерта Корнезов.
"Този закон е неефективен,няма да заработи. Вижте Комисията Кушлев какво направи. Този закон е опасен. Опасен, защото може да засегне невинни хора. Ако са виновни, добре. Ами ако са невинни", запита депутатът. "Това имущество може да бъде придобито по различни начини, човекът може да бъде семеен, да има деца и хиляди други варианти. Кой ще защити интересите на тези деца, които са добросъвестни и нямат никаква вина. Една английска кралица беше казала: по-добре виновни оправдай, но един невинен не осъждай", цитира Корнезов. "А тук - под ножа всичко, може да се превърне и в една политическа репресия спрямо политическия опонент. Затова бих казал - да на конфискацията, не на този закон, който е едно юридическо недоносче", заключи Корнезов.
С разпоредбата на § 5 се определя десетгодишен времеви период на придобиване на имущество, подлежащо на изследване от органите на Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество, се казва в мотивите към законопроекта. Определянето на такъв период е необходимо за правилното и еднакво прилагане на закона, както и за ефективното упражняване на правото на защита на проверяваните лица. Този срок е съобразен с мотивите на Конституционния съд относно критериите за пропорционалност, изразени и в чл. 4 от закона, а именно - ограниченията на собствеността, предвидени в този закон, се прилагат в степента, която е необходима за постигане целта на закона.
С разпоредбата на § 6 се предлага правата на държавата по този закон да се погасяват с изтичането на десетгодишен срок, считано от датата на придобиване на процесното имущество. Срокът е съобразен с разпоредбата на чл. 171, ал. 2 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс, определяща десетгодишна давност за погасяване на публични вземания и с тази на чл. 79, ал. 1 от Закона за собствеността относно общата придобивна давност на недвижими имоти при недобросъвестно владение.
С параграфи 1 и 7 се предотвратява възможността непосредствено пострадалите от престъпление лица да претърпят неблагоприятни последици от влязло в сила решение за отнемане на незаконно придобито имущество. Необходимостта от предлаганото допълнение е изрично подчертана в заключителните констатации на решението на Конституционния съд. Останалите промени са свързани с прецизиране на разпоредбите, свързани с възникването и прекратяването на правоотношенията на членовете на комисията. /БГНЕС
Коментари
Добави коментар