Избор на главен прокурор е първият най-важен тест за този Висш съдебен съвет (ВСС), който на практика ще им сложи етикет за в бъдеще. Това каза правосъдният министър Диана Ковачева, предаде репортер на БГНЕС.

Ковачева се надява този четвъртък, че ВСС ще реши за правилата за избор на главен прокурор. Министърът на правосъдието се съгласи, че това трябваше да бъде приоритет на правната комисия към ВСС. "Въпросът трябва да отправите към правната комисия, защото на практика вземане на решение по отношение на тези правила зависи от това какви обсъждания са били в рамките на правната комисия", каза Ковачева. Тя посочи, че този въпрос е много важен и ще сложи етикет на ВСС в бъдеще и се надява да вземат добро решение. Тя отказа да даде оценка дали процедурата по избора до момента е оставила сянка на съмнения и призова да се изчака и види какво решение ще вземе съветът, как ще протече самото гласуване. "Все още е рано да се дават оценки, а и не е редно. Аз мисля, че е редно да се остави съветът да работи", каза тя.

Диана Ковачева е категорична, че няма конфликт между нея и вицепрезидента Маргарита Попова, която заемаше министерското място преди нея. "Вчера ме попитаха какво наследство съм получила и аз отговорих", каза тя, а именно посочи в интервю, че Попова й е оставило доста тежко наследство. Ковачева продължава да подкрепя позицията на президента, който си тръгна от клетвата на Венета Марковска за конституционен съдия и по този начин й попречи да влезе в най-висшия съд у нас. За правосъдния министър подобна позиция е "израз на нормалния случай, в който една власт възпира друга. В този смисъл за мен позицията му беше нормална реакция и завършек на един продължил доста дълго случай", каза Диана Ковачева.

Министърът на правосъдието откри кръгла маса на тема "Наказателната политика по отношение на сексуалното насилие и подготовката на България за ратифициране на Конвенцията на Съвета на Европа за предотвратяване и борба с насилието срещу жени и домашното насилие". Тя посочи, че въпросите, които бяха поставени ще бъдат обсъдени в работната група на МП, което подготвя проект за НК. За нея определяща ще бъде обществената дискусия, след като приключи работата си групата. В момента дебатът е между МП и НПО-та, за да бъде ефективен наистина, той трябва да се отвори още – в него трябва да вземат участие представители на МВР, на прокуратурата, на съда и депутати. На кръглата маса бе посочено, че в Бургас за два месеца три жени са били убити от съпрузите си. /БГНЕС