Десетки автомобили закъсаха в Русенска област заради навяванията и заледената настилка, предаде кореспондентът на БГНЕС в Русе.

Въпреки че снегорините на Областно пътно управление разчистваха непрекъснато главните и второстепенните пътища, несъобразена с метеорологичните условия скорост блокира две от основните артерии към София и Варна за по няколко часа.

Заради два обърнати ТИР-а по пътя Русе-Бяла пътят към София остана затворен по обед, което доведе до образуване на колони от камиони, автобуси и леки коли.

След отварянето на пътя те бяха пропускани на порции, за да не се затрудни допълнително трафикът. Следобед около 15 часа отново два ТИР-а, закъсали по пътя Русе - Разград, затвориха и това направление. От Пътно управление изпратиха техника, която да издърпа камионите и да отвори пътя.

На места от снегонавяванията се образуваха преспи, високи до 2 метра. Причината е, че силен страничен вятър вади снега от полето на пътя и затруднява работата на снегопочистващите машини, обясни директорът на Пътното Минчо Минчев. Наложи се да бъдат изтеглени и няколко автомобила, закъсали между селата Червена вода и Семерджиево заради големите преспи.

Същата бе обстановката и по второстепенния път от Русе към Иваново, използван обиколно за София. В рамките на два часа там станаха няколко катастрофи, а доста автомобили влязоха в нивите заради унасяне по пътя и се наложи да ги теглят снегорини.

Сутринта пък румънски бус се вряза в дърво отново по пътя Русе-Бяла, след като от силния вятър и навяванията е поднесъл. За щастие двамата пътници, румънски граждани, са се отървали без наранявания. /БГНЕС