След като тази седмица Ирландия пое ротационното председателство на Съвета на Европейския съюз, нашият път към икономическо възстановяване е ясно начертан, пише заместник министър-председателят и министър на външните работи и търговията Имън Гилмор.
Това съобщават от посолството на Ирландия у нас. "Това са времена на предизвикателства за Европа и за нашия Съюз, тъй като сътресенията след икономическата криза продължават да се чувстват. ЕС все още работи по възникналите проблеми, свързани с единната валута, а европейската икономика се бори да осигури работни места и добър жизнен стандарт за нашите граждани. Твърде много млади европейци са без работа - предизвикателство, с което Европейският съюз трябва да се справи", заявява Имън Гилмор.
За Ирландия последните няколко години бяха особено трудни. Но именно благодарение на този опит ние сме добре подготвени да поемем работата по председателството през първата половина на 2013 г. Основната тема на нашето председателство е ясна - стабилност, работни места и растеж, посочва Гилмор.
Той заявява, че Ирландия е направила огромни крачки към възстановяване на икономическата и финансовата си стабилност и едновременно с това е успяла да възстанови икономическия си растеж. "Да разполагаме със стратегия за растеж и създаване на работни места е изключително важно за развитието на нашата страна и сме убедени, че същата логика се отнася за цяла Европа. Икономиката на Ирландия се върна към растеж, който се дължи основно на нарастването на износа и повишаването на конкурентоспособността. Непрекъснато намаляваме публичния дефицит и сме на път да постигнем нашата цел относно дефицита (по-малко от 3 %) до 2015 г. Рекапитализирахме банките си навреме и с по-малки от очакваните разходи. Въпреки че преди две години Ирландия беше изключена от международните дългови пазари, през 2012 г. страната емитира съкровищни бонове на стойност почти 7 млрд. евро, доходността по които намалява с всеки търг. През тази година имаме намерение да сме първата държава от програмата на ЕС/МВФ в еврозоната, която ще осъществи устойчиво връщане на пазара на държавни облигации, и работим с нашите партньори, за да изпълним тази трудна задача", подчертава Гилмор.
Това е нашият път обратно към стабилността и възстановяването, това е и пътят на Европа. Посредством вземане и прилагане на решения, възстановяване на нашата конкурентоспособност, укрепване на управлението и инвестиции в растеж и създаване на работни места можем да съживим икономиката на Европа.
Несъмнено това не беше лесен процес за Ирландия. Наложи се да вземем трудни решения, а ирландският народ трябваше да направи жертви. Въпреки това успяхме да съхраним социалното единство и солидарност през този труден период.
Разбира се, Ирландия е само една от 27-те държави-членки на ЕС и нашата роля по време на председателството не включва ръководене на европейските ни партньори. Но председателството ни дава възможност да съдействаме за обединяване на държавите-членки около общи цели, за да създадем подходящи условия за трайно възстановяване, казва още Гилмор.
За щастие не започваме от нулата - ирландското председателство ще развие съществуващите постижения. В рамките на усилията си за преодоляване на финансовата криза Европа предприе извънредни действия, изразяващи се в предоставяне на помощ на Гърция, Португалия и Ирландия, създаване на Европейския механизъм за стабилност, действията на Европейската централна банка и неотдавна в решителното придвижване напред на идеята за създаване на Банков съюз. Лидерите на Европа демонстрираха единство в своята решимост за действия и Ирландия ще се стреми към осъществяване на тези решения, заявява Гилмор.
И посочва, че тази решимост е била онагледена през миналия юни, когато лидерите на еврозоната ясно са заявили, че "порочният кръг между банките и правителствата" трябва да бъде прекъснат. "Европа не може да бъде заложник на най-слабите банки, в която и да е държава-членка. На същото основание не може да се допусне данъкоплатците в отделни държави-членки да поемат сами тежестта на цялата европейска финансова система. Когато една финансова институция създава риск за цяла Европа, Европа трябва с общи сили да допринесе за преодоляването на последствията, които заплашват всички ни", казва Гилмор.
Постигнатото през миналия месец от Европейския съвет споразумение за създаване на единен механизъм за надзор на европейските банки показва недвусмислено, че понастоящем политическата воля и решимост за решаване на тези проблеми са по-силни от когато и да било.
Примерът на Ирландия показва, че има изход от кризата. Очевидно този път не е лесен, нито е извървян докрай, но е надежден. Опитът на Ирландия ни показва, че възстановяването зависи от предприемането на решителни действия на национално и европейско ниво; важно е мерките да бъдат не само прилагани, но и оповестявани.
Ирландия се гордее, че е пълноправен член на Европейския съюз от 40 години и гледа напред към следващите 40 години с намерение да продължим да работим заедно, за да осигурим мирно, стабилно и процъфтяващо бъдеще както за ирландския народ, така и за цяла Европа, допълва още Гилмор. /БГНЕС
Коментари
Анонимен
Много е хубаво .Ходил съм 2011г.Има криза в много сектори ,но има и дисциплина.