Нямам никакви притеснения за това, че името на Тодор Бояджиев по някакъв начин се свързва с тази сделка за дюните, защото Цветан Цветанов никога по никакъв повод нито е давал някакви индулгенции на някого, нито пък ще давам някакви индулгенции за бъдещ период от време.

Това каза вътрешният министър Цветан Цветанов, предаде репортер на БГНЕС. Вътрешният министър посочи, че за това може да застане пред медиите и пред всеки един политически опонент и да му говори с факти. Цветанов подчерта, че правителството е показало своето отношение към престъпността и когато има процедури, които може би са нарушени, взема отношение и предприема действия, за да се ограничат щети, ако са в нарушение на законодателството. Тук той отбеляза анкетната комисия, която ще бъде създадена, за да проверява сделките по Черноморието.

Цветан Цветанов призна, че Тодор Бояджиев му е семеен приятел. Въпреки, че медиите вече писаха, че възходът на компанията на Бояджиев "Ти Ви Би" започва веднага след парламентарните избори през 2009 г., вътрешният министър посочи, че Бояджиев е станал известен от 2009 година с това, че той е станал кум на дъщеря му.

Вътрешният министър не пропусна да намеси тук името на бившия премиер Сергей Станишев и посочи, че "ще бъде интересно какво ще обяснява за брат си, който е бил сериозен консултант в изграждането на подобни курорти и терени, които са били от защитената зона". "Що се касае за връзката, която се прави по някакъв, не знам какъв принцип с Тодор Бояджиев, трябва да ви кажа, че на 28-ми, когато разговарях с премиера, и когато каза какво е разпоредил относно това, че трябва да бъде спрян този строеж и празниците не са най-удачният момент, когато да се правят подобни строителни дейности, изцяло бяхме в подкрепа на това, което е направил като решение", каза Цветанов. След това пък сподели, че журналист го питал за връзката евентуално с Тодор Бояджиев, той попита – "къде е връзката на Цветанов с този строеж или с тези дюни? А журналистът ми каза: Вестникарски много добре звучи връзката на Цветанов с някой от този комплекс".

"Нямам абсолютно никакво отношение с този процес и трябва да ви кажа, че разбрах от медиите за евентуалната връзка, която я приписват на вицепремиера Цветанов", подчерта той. След това увери, че "нито сега, нито в някакъв бъдещ период от време ще има някакъв икономически интерес, в каквато и да е било област". Цветанов изтъкна, че единственото, в което има интерес е да бъде преборена организираната престъпност. "В немалко от случаите има пряка връзка и зависимости на организираната престъпност с политиците от годините на прехода", каза той.

Когато бе попитан конкретно дали Тодор Бояджиев му е семеен приятел и му бе напомнено, че семейството му е кумувало на дъщеря му, Цветанов каза: "да, семейството ми е кумувало на неговата дъщеря. Знаете ли, че аз съм кум на много семейства и също така съм кръстник на много деца", каза той. Тук посочи, че е бил поканен и за кръстник на дете във Враца и дори попита: "Това по някакъв начин прави ли ме съпричастен към нещо, което примерно извършва някой като дейност – било то търговска, било то някаква бизнес дейност.

Ако човек спазва законите какъв е проблемът? Ако човек наруши законите тежестта на държавата трябва да бъде стоварена с пълната сила върху всяко едно лице. Така че това, че някой познавам или съм кум на дъщеря му по никакъв начин не го облагодетелства, а мога да ви кажа, че през всичките тези години съм му създал повече проблеми от това, че съм станал кум на дъщеря му", каза Цветанов.

В един момент от разговора, вътрешният министър поиска от репортера на БГНЕС, когато му се задават такива въпроси, да бъде "обективна и да си припомни времената, когато е задавала подобни въпроси на другите бивши вътрешни министри". Тук той заговори отново за отвличанията и личният ангажимент, който поел тази група да бъде разкрита. Спомена дори и жертвите, за смъртта на Камелия Бончева. Заговори за Килърите, Октопода, построените магистрали от сегашната власт и намаления с около 400 брой на хората жертвите от катастрофи.

Видя във всичко, което се случва в момента това, че някой се опитва да дискредитира правителството в момента и посъветва кои са темите и въпросите, които трябва да се задават към тях. Според него това е така, защото те не могат да простят това, което се случва в последните 3,5 години – реални политики. Поиска дори да направи отчет за свършеното в неговото ведомство.

БГНЕС припомня, че скандалът около продадените от земеделското министерство 29 декара земя в Несебър при съмнително ниски цени избухна в края на 2012 година. Разкритията за строителството върху дюните бяха направени от природозащитника Тома Белев, че багери унищожават дюните в местността Кокала между Равда и Несебър.

Зам.-министърът на земеделието Светлана Боянова, която подписа сделката потресе всички с изказването си: "Подписвам, защото ми се носи за подпис", каза тя и се защити, че е сложила подписа си след 15 експерти. След това стана известен още един скандален факт - управителите на фирмата купувач отскоро са станали съдружници с кумеца на вътрешния министър Цветан Цветанов - Тодор Бояджиев, който стана известен около продажбата на два нови апартамента на вътрешния министър Цветан Цветанов.

Спорният терен в Несебър е продаден на 27 ноември миналата година от земеделското министерство на физическо лице - Димитър Петров. Петров, който е тъст на шефа на футболния съюз Борислав Михайлов, е платил за държавния имот 581 212 лева (20 лв. на кв.м). На следващия ден го препродава на фирмата "Сле груп" на седем пъти по-висока цена - 4 млн. лева (138 лв. на кв.м). Управителите на "Сле груп" - Станимир Стоянов и Лъчезар Богданов, са съдружници на Тодор Бояджиев. Общата им фирма "Бийч Холидей", в която Бояджиев държи 50%, е учредена месеци преди сделката - на 4 септември 2012 г.

Интересен е и фактът, че само три седмици след последната продажба на терена, при това в последния работен ден преди Коледа - 21 декември, главният архитект на Несебър Валентин Димов издава разрешение за строеж на 122 жилищни сгради върху земята. В първия етап трябва да се направят 36 от тях. До 4 януари тече 14-дневният срок, в който ДНСК проверява законосъобразността на строителните книжа. Строителството може да започне след тази дата, но от строителния контрол обясниха, че инвеститорът в момента не строи, а подготвя терена със заравняване и изсичане на храсти.

По настояване на премиера Борисов уволнявам директора на ИАГ Бисер Дачев. Това съобщи вчера на поредна пресконференция земеделският министър Мирослав Найденов. Всъщност 29 – те декара край Несебър не са в Горския фонд от 2007 г. по обясненията на самия министър. Така и не стана ясно обаче защо и на какво основание се уволнява именно директорът на горската агенция за строителство в терен, който не е гора. Мирослав Найденов посочи, че го освобождава след разговор с премиера. "Тъй като това касае горски територии, неща, които са се случвали в ИАГ и липсата на реакция въпреки подаден сигнал, тъй като е контролен орган по Закона за горите е ИАГ", каза Найденов. /БГНЕС