В Закона за устройство на Черноморското крайбрежие предлагам пълна забрана за строителство върху пясъчни дюни. Не правя разграничение дали за тези в защитените територии или за всички, това ще направят експертите.

Това заяви в НС регионалният министър Лиляна Павлова по време на дискусия, предаде репортер на БГНЕС. Павлова предложи дефиниция какво е това "дюни". Депутатите от 3 комисии - Комисията по регионална политика и местно самоуправление съвместно с Комисията по земеделието и горите и Комисията по околната среда и водите дебатират публично предложения за законодателни промени за недопускане на строителство върху пясъчните дюни. Поканени са всички заинтересовани ведомства, браншови и неправителствени организации.

Председателят на регионалната комисия Любен Татарски заяви, че до следващия вторник участниците в дебата ще имат време да депозират в НС своите предложения, за да бъдат включени в промените в законопроекта за устройство на черноморското крайбрежие. Промените в закона са обект на дебат повече от една година и промените бяха обект на много дискусии, започна изказването си министър Павлова.

Според мен трябва да има пълна забрана за строителство по черноморското крайбрежие, особено за зона А. При второто четене в зала на закона надявам се да бъдат одобрени предложенията, каза тя. Миналата сряда направихме опит да обобщим получените предложения за законови промени. С участието на колеги от заинтересованите министерства прегледахме 7-те закона, които се отнасят за материята, продължи тя. И изброи ведомствата, които са взели отношение по темата. Павлова призова за компромис, да се намери добрият баланс - да се пази околната среда, но и да се защити публичният и инвестиционен интерес. Тя разясни накратко какви са предложенията.

В своя кратък анализ тя каза, че няма развити кадастрални карти за много места в страната, включително и за черноморското крайбрежие. Сега, специално за черноморското крайбрежие те са в режим на приемане, посочи Павлова. Екипите са установили пясъчни купчини, които компетентните органи ще определят дали те са сиви дюни, дали са бели или други, за да може да се даде точна оценка. Така ще подпомогнем колегите от МОСВ, които ще издадат заповеди и ще решат къде по черноморското крайбрежие има дюни. А службата по кадастъра автоматично ще отрази промените, отбеляза министърът.

Предстоят съответните промени в ЗУТ - за осигуряване публичност и прозрачност на плановете, за разширяване на кръга заинтересовани лица, които могат да оспорват устройствените планове, съобщи Павлова.

БГНЕС