С два материала Агенция Франс прес осведомява за провеждащия се днес в България референдум за строителството на нова ядрена централа, като изтъква, че руско-български проект за нова АЕЦ е изоставен от правителството поради липса на финансиране.
В информациите се казва, че има опасност този първи референдум след падането на комунистическия режим през 1989-90 г. да се провали, тъй като е необходимо да гласуват 4,35 милиона избиратели – т.е. колкото на парламентарните избори през 2009 г. - за да бъдат резултатите обвързващи за правителството.
Допитванията сочат, че едва 1,5 до 2 милиона избиратели ще гласуват заради многобройните неизвестни около въпроса трябва ли да се развива ядрена енергетика с изграждането на нова АЕЦ: цената на проекта, отражението му върху цената и пазара на електричество, името на инвеститора и дела на държавата. Тези висящи въпроси според агенцията обясняват големя брой хора, които не са взели решение да участват.
Противниците на проекта смятат, че една нова АЕЦ ще струва над 10 милиарда евро и няма да е рентабилна.
Социалистите – инициатори на референдума – призоваха да се подкрепи проектът, а премиерът Бойко Борисов посъветва да се гласува с "Не".
Самият Борисов заяви, че какъвто и да е резултатът от гласуването, държавата няма пари да строи нова централа в Белене.
АФП отбелязва, че като цяло българите – 62,5% - се отнасят положително към ядрената енергия, а 37,5% са против.
Мнението на наблюдателите е, че с този референдум политическите партии целят да сплотят редиците си преди парламентарните избори през юли. /БГНЕС
Коментари
Добави коментар