В Шуменска област към края на 2011-та са действали 6503 фирми, като броят им спрямо 2010-та е намалял със 145. В тях работят 36 852 души, които са произвели продукция за 1,816 млрд. лева. По производство областта се нарежда на 16-то място сред 28-те в страната. Това каза на пресконференция днес директорът на местното Териториално статистическо бюро Атанасула Настева.
„Намалява броят на активните фирми в преработващата промишленост, строителството, търговията, транспорта, хотелиерството и ресторантьорството и в някои други сектори. Спрямо 2010-та повече са предприятията, предлагащи канализационни услуги и управление на отпадъци, извършващите професионални дейности и научни изследвания, административни и спомагателни дейности, както и тези, заети с образование и здравеопазване“, каза Настева.
91,4% от фирмите в Шуменско /5 941 броя/, са микро, т.е. с до 9 работници или служители. В групата на малките, с персонал от 10 до 49 лица, попадат 463 фирми, а в 80 работят между 50 и 249 заети. Големите предприятия с над 250 души са 19 на брой, но те произвеждат ¼ от продукцията на областта.
В община Шумен са съсредоточени близо 70% от общия брой на действащите фирми в шуменския регион, които осигуряват около 80% от произведената продукция. На второ място по брой на действащи фирми е Нови пазар с 514, а на трето Велики Преслав с 386. На последно място сред десетте общини е Никола Козлево със само 84 фирми.
През 2011-та 69% от всички активни фирми са излезли на печалба. 1196 предприятия са приключили на загуба, а 841 на нула.
По отрасли промишлеността е с най-висок дял и по стойност на произведената продукция и по брой заети. На второ място е търговията, където броят на работещите е 8441. След нея се нарежда строителството с 299 фирми и персонал 2 645 души, като тези предприятия през 2011-та са намалели с 15 спрямо 2010-та. „Свиването на дейността рефлектира и върху строителната продукция, която бележи спад с повече от 13 милиона, или с над 10 на сто“, обясни Атанасула Настева.
От статистиката напомниха, че до края на март фирмите трябва да подадат Годишния отчет за дейността си (ГОД). Това може да стане и по електронен път на сайта на НСИ. През миналата година от онлайн услугата са се възползвали 36% от фирмите. Въпреки това посоченият дял е близо два и половина пъти по-нисък от този за страната – 87,2 %.
ШУМ.БГ
Коментари
123
И още ще намалява за съжаление..такава е практиката на нашата държава-да смачква малкия бизнес на хората.
Анонимен
изчезналите фирми са от кръга дойни кравички на дпс и бсп. герб им врътна кранчето и те умряха
Анонимен
Тоя доклад май са го писали цяла година ! Да кажат какъв им е броя в края на 2012 г.
Ей ся
Ей ся, кат хукнат инвеститорите в индустриалния парк, ша видите как варненци идват да живеят тука.
Уви
Шумен умира бавно, но невъзвратимо.
anton
да гласуваме за герб .ура всико замира.ето ви герб
* Коментар транслитериран от системата
20 13anton
гласуваъте за боъко .ето това е резултата
* Коментар транслитериран от системата
11 9Анонимен
ФАЛИРАТ ФИРМИТЕ,ЗАЩОТО ИЗИСКВАНИЯТА ОТ ВСИЧКИ ИНСТАНЦИИ СА ЖЕЛЕЗНИ. САМО ГЕРБАДЖИЙСКИТЕ ФИРМИ С КУП НЕРЕДНОСТИ ПРОСПЕРИРАТ, ЗАЩОТО ТИКВАТА СТОИ ЗАД ГЪБРА ИМ. Е, ТОВА, САМО В МУТРИНСКА, ПОЛИЦЕЙСКА БЪЛГАРИЯ ГО ИМА.
шебек
Съвсем нормално явление. В началото на прехода почти всеки шуменец си направи фирма и се нарече бизнесмен. Само че така не става. Сичкото вожд, няма индианец да работи. Някои си имаха и по няколко фирми. Често го правеха за да избягват ДДС. А фирмата си иска разходите и документацията, иначе - глоби! Ще намаляват още много. Ето: "91,4% от фирмите в Шуменско /5 941 броя/, са микро, т.е. с до 9 работници или служители." Това все още е ненормална структура.