Всички военнослужещи с февруарските заплати ще получат накуп увеличението за януари и февруари. Това каза министърът на отбраната Аню Ангелов, предаде репортер на БГНЕС.

Ангелов обясни, че това винаги става, когато увеличението на заплатите се извършва от 1 януари, тъй като се приема едно постановление на МС за изпълнение на държавния бюджет, след това беше прието постановлението за заплатите на военнослужещите. Аню Ангелов посочи, че е имало запитване до него, защо не са получили в сметките си увеличени заплати за януари и той им обяснил.

Министърът държи да се прави разграничение и да се говори не за "военните", а за "отделни военни", които участват в патриотичните шествия. Така за вече обявеното от легия "Раковски" второ такова през февруари, заради несъгласието с променените условия за пенсиониране, обясни военният министърът.

Той подчерта, че председателят на Легията майор Милов вече е в запаса и подчерта, че като такъв той вече няма задължението да бъде деполитизиран. "Така че те могат да излязат на шествие по най-различни поводи, нямам нищо против всеки да изрази свободно своето мнение. Аз тяхното мнение го имам, от 1700 имащи право си поискаха да напуснат армията по собствено желание 658", каза военният министър.

Той дори добави, че има дори рапорти и молби за връщане на някои от тези хора, но той никога няма да ги върне. Първо защото няма законово основание да отмени своята заповед за освобождаване и те ще трябва да кандидатстват по цялата процедура от самото начало - като възраст, деполитизиране, декларация за съдимост.

"Не искам да кажа, че това е масово, но има отделни рапорти на хора, които искат да се върнат на работа, дори хора, които са били освободени 2008, 2011 г. искат да се върнат". Оказа се, че тези работи са единици, но според министъра "това е показателно". Има на един пилот и на техник на пилот.

Той отново посочи тезата си, че с въвеждане на възраст за пенсиониране на 52 и 54 години ръководството е дало възможност на военните да служат по-дълго. Ангелов все пак призна, че са напуснали опитни офицери, но "общо взето офицери, които са стояли 10-12 години на една и съща длъжност, т.е. те са загубили до известна степен перспектива да се развиват по-нататък". Военният министър отново посочи, че в същото време те са освободили места на други млади офицери, които са също така добре подготвени - майори, капитани, които ще заемат техните места.

Министърът не знае и кой изказва твърденията за това, че 20% от офицерския състав вече е напуснал. Той пресметна, че окомплектоването на българската армия към момента с офицери е 89%. "Ако извадите от 100 - 89 колко става - 11 процента. Точно толкова бяха и преди тези съкращения", каза той.

За твърденията на синдикатите в отбраната, че заради прекратяване на ДЩР-тата, заради постановление на МС би следвало около 1000 цивилни служители да бъдат освободени, Ангелов обясни, че няма да има съкращения сред цивилните служители. Той обясни, че хората на ДЩР се наемат за определени дейности. Ангелов е говорил с премиера за осигуряване на летните почивни домове в МО и ще има промяна в това постановление с цел да се даде възможност до края на годината да се направят обществени поръчки, за да се поеме т. нар. аутсорсване, т.е. от частни фирми да се поемат техните задължения. Военният министър обаче пресмята, че това ще излезе с около 50% по-скъпо, отколкото сега.

МО взима всякакви мерки, за да защитят офицерите след промените в Закона за досиетата и отпадане на параграфа, който пречеше да се разкрива разузнавачи от началник отдел нагоре. Той припомни срещата в подкомисията за контрол на НРС, НСО и с ръководителите на двете служби. "Аз се надявам нещо да бъде направено с оглед да се защити националната сигурност, а най-вече и да се защитят всички онези източници на информация, които в голямата си част не са и български граждани. Тук въпросът е да се намери точното определение на що е това публична длъжност в същия закон", каза Ангелов.

Според него това може да бъде направено, защото началник сектор са основните оперативни. Според него може без да се връща параграф 12 да се защити искането на службите. Заедно с това обаче той каза, че е взел мерки и при него има доклад за връщане на офицери от чужбина. "Има проблеми, не мога да отрека, че няма и се стараем да бъде чут гласът на шефовете на служби, които носят абсолютна отговорност за това", каза военният министър. Той подчерта, че в Закона има чл. 32, който казва, че не се публикуват документите, т.е. досиетата на хората, които са били военни разузнавачи преди 1991 г. "Но това, че няма да публикувате досиетата, няма да е нужно след като се обяви името. Така че тази защита е имагинерна бих казал", посочи той. /БГНЕС