Митрополитите Гавриил, Неофит и Галактион са тримата кандидати за патриарх, съобщи митрополит Йосиф, говорител на Светия Синод, предаде репортер на БГНЕС.
Светият Синод избра днес Ловчанския митрополит Гавриил и Русенския митрополит Неофит за другите двама от тройката, от която на 24 февруари ще бъде избран новият патриарх. Изборът на тримата кандидати трябваше да приключи до полунощ днес.
Вчера беше избран Старозагорският митрополит Галактион.
Имената на другите двама митрополити, сред които ще се избира патриархът, станаха факт след 26-ия тур на гласуване. Те бяха избрани, след като Светият Синод пресметна две трети от необходимото мнозинство за техния избор по нов начин. При предишните турове, според сметките, две трети от 14 гласа, са 10 гласа. Те всъщност обаче са девет и една трета. Така закръглянето е към деветката, а не към десет, защото девет и една трета е по-малко от половин. По този начин митрополитите Неофит и Гавриил са канонично избрани с по девет гласа. С това са съгласни всички членове на Светия Синод и са се подписали, каза Йосиф. "Решението на Светия Синод е уставно и мисля, че е окончателно", каза Йосиф.
"Всички митрополити са съгласни. Даже подписахме акта за избирането на тримата митрополити, което е окончателно. Всички 13 души подписахме акта, което означава, че сме съгласни и изборът е каноничен, окончателен", посочи митрополитът.
Не беше лесно, добави той. "И снощната работа, и целодневните занимания и безпокойството на журналистите, които докладвах, моят плач, нашите молитви и с малки уточнявания се дойде до това нещо, от което аз като говорител съм много доволен. Помогна и моята математика в Америка", коментира той причините да се стигне до развръзката.
В избора нямаха право да бъдат избираеми Пловдивският митрополит Николай поради това, че няма определената от Устава на БПЦ изискуема възраст, и Доростолският митрополит Амвросий заради необходимото, според Устава на БПЦ, 5-годишно служение като епархийски митрополит, обясни Йосиф. Имената на избраните, получили изискуемите две трети от гласовете на синодалните архиереи трима епархийски митрополити като достойни за патриаршеския престол Светият Синод предлага на Патриаршеския избирателен църковен събор другата неделя – на 24 февруари, добави той. Когато краят е добър, всичко е добро, подчерта митрополит Йосиф.
"Щом сме ги избрали, значи са достойни. Но моят апел е към другите – ако имаме някаква кривица или криволица, нашите избиратели другата неделя да ни коригират. Считам, че ако Бог все пак е послушал нашите молитви на 13 души, колко повече Господ Бог и Исус Христос ще се вслуша в молитвите на 142 и около 500, които ще чакат в "Св. Ал. Невски", за да произнесат достоен на най-достойния от достойните", каза още той. Запитан – а ако произнесат недостоен, Йосиф заяви: "Няма да му обърнем внимание."
Като хора в расо и епископи трябва да признаем, че Бог помогна, каза Йосиф. "Тъкмо в това Божията благодат и Божията промисъл проличава. Когато ние изнемогвахме и не знаехме какво да правим, имаше и гласове едва ли не да се разотидем, но казах – няма къде да отидем, аз обещах на хората. Ние сме обречени в Светия Синод. Ако искате да сме върховно ръководство, ние трябва да го направим, нямаме друг избор. И ето – окончателно казвам, че Божията благодат се показва, че е благодат точно в такъв момент", смята митрополит Йосиф.
"Каквото е имало, то е сторено. Интронизацията е встъпване на новия патриарх в длъжност. Тя не е тайнство. Ако някой е искал да каже – недостоен, той да е бил на ръкоположението на един от тримата. Там е било мястото да се каже. Тук няма да обърнем внимание. Народът ще избере точно този, върху когото е Божието благословение", коментира митрополитът.
Йосиф обясни, че националната сигурност изисква поради висотата на събитието избор на патриарх и многото гости, да има съответната машина за проверка при влизане на хората.
Той коментира още, че Варненският и Великопреславски митрополит Кирил, който е наместник-председател на Светия Синод, след като е разбрал, че не е включен в тройката: "с усмивка благодари човекът, прегърна всички, поздрави избраните и с усмивка каза – приемам Божията воля." Митрополит Кирил на всеки вот е получавал между 4 и 6 гласа.
БГНЕС припомня, че по-рано днес в първото си изявление пред медиите митрополит Йосиф през сълзи и с дълбоко разочарование коментира, че "и дума не може да става за консенсус." Изборът не вървеше, а до 12 часа довечера трябваше да бъдат избрани тримата, които ще се борят патриаршеския престол, според Устава на Българската православна църква.
Гледаме, усмихваме се, подхвърляме туй – онуй, но вече като че ли се доби една щампа, каза владиката и призна, че казва пред репортерите повече, защото и той не може повече да търпи и няма нерви. "Аз съм един от тези, които от снощи, след като избрахме единия, си гласувам за двама", обясни митрополитът. Ако Светият Синод не беше избрал трима кандидати, то не беше възможен и избор в неделя на 24 февруари, не може да има патриарх, такава е логиката.
Във всеки един от туровете допреди избора отпадал вече избрания Старозагорският митрополит Галактион и двамата, които не отговарят на Устава - Доростолският митрополит Амвросий и Пловдивският Николай. Бюлетините са 13 всеки път и не може да се игнорира поне този, който събира най-малко гласове. Митрополит Йосиф посочи, че се страхуват да направят това, най-малко заради обществото. Декларираните 10 от необходимите гласове може да бъдат камъкът, на който ще се препъне Синодът. "Решили сме и всичко е ясно – и Устава, и нашето решение на Синода – две трети от 14 са девет и една трета. Ние обаче, за да нямаме въобще критики, сме решили не само две трети мнозинство, кворум и в скоби сме сложили 10 гласа. Ето тук е нашата трудност – че ние не можем да се доберем до десетката за втори и трети път", коментира Йосиф. При второто му изявление стана ясно, че Синодът е променил математиката в името на това да бъдат определени тримата кандидати за патриарх. Това решение е взето и защото девет и една трета не е девет и половина, за да бъде закръглено на десет необходими гласове за избора на тройката митрополити. /БГНЕС
Коментари
Анонимен
да ги е* в нещастниците. болни, тхадни за власт, и пари повечето от които насилващи млади момчета- в белене всите, дето им е мястото
Анонимен
Избора на Галактион в тройката за митрополит-кандидати за български патриарх, няма как да не смущава особено много и да поражда тревога и огорчение, защото персоната Галактион в никой случай не отговаря на критериите за патриарх, особено български. Като се има предвид народния характер на БПЦ в следствие на историческите събития от петстотин-шесттотин години насам и особено, че съвременната БПЦ се припознава като наследница на Българската екзархия от една страна, и скандалното до безобразие поведение на Галактион от друга би било истинска катастрофа този човек да оглави патриаршеския пост. Членуването на Галактион в разни олигархично-клерикалистки организации и титулуването му с архонтски звания от западен тип влизат в силно противоречие с каноните и догматите на БПЦ и Свето Православие. Що се отнася до другите двама митрополита Неофит Русенски и Гавриил Ловчански те притежават, както необходимата визия, така и интелектуални качества. Например митрополит Неофит е изключителен църковен певец, човек с особено голямо дарувание в тази област. При литургия и богослужение той би бил истинско олицетворение на духовни добродетели и архипастерски интелект. Що се отнася до мнението на предходно коментиралия също анонимен гражданин, няма как да не из дразни със своята грубост, невежество и открито тъпа, и просташка позиция. Именно едно такова обществено и персонално отношение към подобен тип проблем превръща народите в мърши, а власт имащите във феодали и тирани. Нека помним миналото си, за да знаем винаги ясно и категорично, че съставна част от българската национално-освобожденска революция бе и църковно-националната борба за самостоятелна българска църква.
Християнин
Двама от КГБ срещу един от ЦРУ. И тримата срещу България.
Анонимен
вторият умник ъвно е от дружинката на русенския и неговия секретар младенов и се посвизава високопарно в лоното на алтернативните от църквата, дето колят и бесят
до втория търтей
Много си писал бря? И на теб ли дават винце да сръбнеш?
"Например митрополит Неофит е изключителен църковен певец,..."
Хайде тогава да изберат Азис за патриарх, защото има хубав глас и го слуша половин България.
"...освобожденска революция бе и църковно-националната борба за самостоятелна българска църква..."
Каква борба е водила църквата, какви глупости говорите другарю? Независимост на българската църква беше дадена от Османската импрерия. Не просто дадена а поднесена на тепсия. Защо не се отцепихте от гърците преди това, големи борци?