Държавната комисия за енергийно и водно регулиране трябва да санкционират ЕРП-тата за неспазването на сроковете за отчитане на електроенергията.
Това стана ясно от думите на Веселин Найденов, един от двата прокурори от Върховната административна прокуратура, които проверяват дейността на ДКЕВР, предаде репортер на БГНЕС.
От държавното обвинение твърдят, че ДКЕВР не контролира в достатъчна степен изпълнението на своето собствено решение от 13 октомври от 2008 година. С въпросното решение държавният регулатор приема, че баланс на интересите на енергийното предприятие и потребителите е постигнат при ежемесечно отчитане на консумираната електрическа енергия и преустановява експерименталното въвеждане на тримесечното отчитане на потребената електрическа енергия от абонатите на "ЧЕЗ Електро България" АД и задължава «ЕВН България Електроснабдяване» и «Е.ОН България Продажби» АД да извършват ежемесечно отчитане на потребената електрическа енергия въз основа на търговските прибори.
От прокуратурата обаче, са установили, че има случаи, при които отчитането е ставало на 40 дни. Затова от прокуратурата предлагат на ДКЕВР за всяка една конкретна сметка, от която е видно, че въпросното решение на държавния регулатор не е спазено и отчитането е за по-голям период от един месец, да се пишат актове за установяване на административно нарушение и да се санкционират ЕРП-тата с глоба от 20 000 лева до 1 милиона лева. ( Според чл. 206, ал. 1 от Закона за енергетиката "- бел.ред.) Прокуратурата е изпратила това свое предложение до комисията още на 14 февруари и комисията и комисията има 7 дни да излязат с решение по така направените предложения. Ако това не се случи, от ВАП ще приемат, че членовете на ДКЕВР нямат да спазят своите решения и ще сезират наказателната прокуратура и Министерски съвет.
В ДКЕВР са постъпили 2038 жалби, като до момента държавната комисията се е произнесла само по 188 от тях. Така на практика по-малко от 9 % от гражданите са получи отговор на своите въпроси. ВАС са установили, че много рядко ДКЕВР прави проверки на място. Констатирано е и, че държавният регулатор няма ясен механизъм за приемане на инвестиционните разходи на ЕРП-тата. /БГНЕС
Коментари
Добави коментар