Народното събрание ще гласува тази сутрин решение за прекратяване мандата на правителството на Бойко Борисов, предаде репортер на БГНЕС.

Министър-председателят Бойко Борисов дойде вчера в парламента и обяви, че депозира оставката на кабинета. "Властта ни е дал народът, днес му я връщаме", заяви вчера Борисов и напусна пленарната зала със съпровод от ръкопляскания от членовете на парламентарната група на ГЕРБ.

При създалата се ситуация, според Конституцията президентът Росен Плевнелиев трябва да започне консултации с парламентарните групи и да даде на най-голямата парламентарна група мандат за съставяне на правителство.

В случая това е ГЕРБ, но премиерът вече заяви, че партията няма да вземе проучвателен мандат. По тази причина президентът ще трябва да даде тази възможност на БСП, но и социалистите вече казаха, че няма да приемат. Според БСП държавата се нуждае от спешни избори в рамките на законовите срокове – предсрочни избори, за да има легитимна власт, която да изразява очакванията на българските граждани, защото този парламент е изчерпан.

След като президентът даде мандат за съставяне на правителство първо на най-голямата парламентарна група и след това на втората по численост, той има право по свой избор да даде възможност за последен трети опит. Тогава проучвателен мандат може да получи всяка една от останалите парламентарни групи. ДПС заявиха, че са възможни избори още на 28 април. Лютви Местан призова всички парламентарни групи, включително и тази на ГЕРБ, да декларират, че няма да вземат мандат и да съставят правителство в рамките на 41-ото Народно събрание.

Ако и този трети опит излезе несполучлив и държавата остава все още без съставено правителство, тогава президентът разпуска Народното събрание и с Указа, с който разпуска НС веднага насрочва избори за ново Народно събрание, назначава служебно правителство за този интервал от време. Изборите за нов Парламент трябва да бъдат проведени в първоначалния срок - не по-късно от два месеца от прекратяване на правомощията на предходното.

Докато служебно правителство бъде назначено, старият кабинет продължава да функционира. Към момента вариантът да се стигне до служебно правителство е най-възможен, след като ГЕРБ, БСП, ДПС и Синята коалиция заявиха, че не желаят да получават проучвателен мандат.

Подобни казуси имаше през 1994 г., когато тогавашният президент д-р Желю Желев назначи служебно правителство с премиер единствената досега жена в историята на страната Ренета Инджова и насрочи парламентарни избори; 1997 г., когато, след като подаде оставка премиерът Жан Виденов под натиска на силни протести заради главоломна инфлация БСП върна мандата. И новоизбраният президент Петър Стоянов назначи служебно правителство с премиер Стефан Софиянски. 

БГНЕС