Еврокомисарят по търговията Карел де Гухт приветства идеята за създаване на трансатлантически търговски пакт между ЕС и САЩ пред аудитория в американския университет Харвард. "И от двете страни на Атлантика страдаме от земетресението, което сполетя нашите икономики през 2008 г.", каза още представителят на Брюксел.

Идеята за начало на преговори между Брюксел и Вашингтон за създаване на Трансатлантическо търговско и инвестиционно партньорство (ТТИП) беше огласена на 13 февруари. С реализирането на тези планове ще бъде създадена най-голямата зона за свободна търговия в света. Намерението е преговорите за осъществяването й да приключат през 2014 г., преди съставянето на нова Европейска комисия.

"Търговията е неделима част от благоденствието. Създаването на нови клиенти за нашия износ, по-евтини компоненти за нашите производители и засилване на конкуренцията ще направи нашите компании по-ефикасни", допълни Де Гухт. По неговите думи ефектът за Европа от сделката ще бъде между 0,5 и 1% от БВП, което ще осигури стотици хиляди работни места.

Но пред осъществяването на идеята има и проблеми – напр. съществуват доста големи различия между стремежа на САЩ да изнасят генно модифицирани храни, срещу което Европа е против. Да не говорим за разликата в стандартизацията – докато САЩ имат единен стандарт, в ЕС такова нещо няма. И е доста трудно да си представим, че само за няма и година то ще се появи.

Лесната част от евентуалната договорка ще бъде премахването на вносните мита, които и в момента са ниски – между 3 и 5% и според еврокомисарят нищо няма да попречи да бъдат сведени до нула. Според Де Гухт ТТИП е необходимост, доколкото членовете на Световната търговска организация не успяха да постигнат нова договорка по правилата за световна търговия на срещата си в Доха. Поради което сътрудничеството ЕС-САЩ можело да служи като политическа лаборатория за изработването на новите търговски правила в света, допълни еврокомисарят. /АФП