Гражданска инициатива внесе девет искания до Детелина Николова, която е кмет на Добрич. Двеста добричлии се включиха в шествие срещу монополите и бедността, предаде кореспондент на БГНЕС в региона.

Поредният протест срещу монополите и бедността се проведе в неделя. По традиция сборният пункт бе пред храм "Свети Георги", където протестиращите издигнаха плакати с надписи "Всеки ден ще е така, да се готви родното ВиК, против такса дъждовна вода", "Мафията убива България", "Искам да уча, работя, живея в България". Те настояха за гласуване на промените в изборния закон и, ако това не бъде направено, президентът Росен Плевнелиев да подаде оставка. Протестиращите инициираха работна група заради проблема с цената на водата в Добричка област. Целта е да се извършат изследвания на неизползваните сондажи, намиращи се на територията на Добрич и да се прецени ефективността им, за да не се доставя вода от Шабла. Предвижда се да бъде организирана обществена дискусия по европроекта за водния цикъл на Добрич.

Протестното шествие премина през центъра на Добрич и продължи към Съдебната палата. Там участниците заявиха, че съдебната власт трябва да бъде разделена от политическата. Настояха още за преразглеждане на всички договори за концесии и приватизации на територията на Добрич за последните 23 години. След това шествието се отправи към сградата на "Енерго-Про".

Девет искания до кмета Детелина Николова внесоха представители на Гражданска инициатива за обществен контрол на 15 март. Те настояват за преразглеждане размера на такса смет за 2013 г. и предлагат налогът да се базира на ясни и обосновани критерии. Искат още и достъп до документите по обществената поръчка за събирането на сметта, както и пълна информация за строежа на депото край село Стожер. Представителите на гражданската инициатива, които бяха приети от кметицата, желаят да получат още пълна яснота за формирането на разходите за почистване на Добрич. Като точка трета е посочено премахване на възможността за прехвърляне на дейности по обществени поръчки на подизпълнители. Настоява се и за създаване на общински фирми в различни сектори, като по този начин ще бъдат разкрити нови работни места. От инициативата искат и достъп до документите за обществената поръчка за ремонта на центъра, както и създаване на ефективни механизми за граждански контрол и обсъждане на решенията на Общинския съвет и действията на общинската администрация.

Гражданите предлагат стимулиране на местния малък и среден бизнес чрез данъчни облекчения за откриване на нови дейности. В последната девета точка е записано, че се иска пълна финансова ревизия на Детелина Николова във връзка със законното и незаконното финансово обезпечение за времето докато е била кмет. /БГНЕС