Категорично мога да кажа, че нямам никакво отношение към съставянето на служебното правителство, даже физически не бях в България, когато се сформираше това правителство, заяви по БНР бизнесменът Иво Прокопиев.
"С президента Росен Плевнелиев се познаваме и бяхме дългогодишни семейни приятели, но в момента позицията, на която е той, налага много големи ограничения. Тези отношения са замразени до момента, до който той вече няма да е президент", допълни Прокопиев.
Нямам нито личен конфликт, нито какъвто и да е икономически конфликт с г-н Василев. Така Прокопиев коментира интервюто на банкера Цветан Василев пред "Дер Щандарт". Подзаглавието, което водещият австрийски вестник изведе преди интервюто си с банкера Цветан Василев, бе: "Президентът Росен Плевнелиев представлява интересите на корпорациите. Банкерът Цветан Василев се смята за един от най-влиятелните мъже в България." В интервюто банкерът заявява, че "президентът е продукт на кръговете около седмичника "Капитал", че "Иво Прокопиев използва Икономедиа като инструмент, за да застрахова своите интереси".
Прокопиев обясни, че е взел принципно решение и го спазва. Мисля, че това беше правилното, но в момента минаха една граница, подчерта той. "Това, което става, от моя страна е желанието да предпазя независимостта на групата "Икономедиа", която е една от малкото, които продължават да казват нещата, каквито са", каза той.
"За последните три години от 2010 г. досега изданията на Василев – групата около "Монитор", "Телеграф", "TV7", са публикували 843 негативни публикации срещу мен. Това очевидно не е от днес, не е от вчера. Нещата започнаха в края на 2009 – 2010 г. всички главни редактори в Съюза на издателите поискаха с едно писмо до министър Дянков държавата да разкрие информацията къде държавните предприятия си държат парите", каза Иво Прокопиев. След като тази информация беше оповестена публично и в. "Капитал" публикува журналистическо разследване колко са опасни връзките медии – власт – банки – политика, започна тази систематична кампания срещу мен, добави той. "Атаките бяха по много линии, не само медийни, но също икономически, регулаторни, политически, включително лични. Комплексът доведе до това, че със семейството ми решихме да живеем извън България", каза още той.
Той обясни, че с ГЕРБ са имали чисто институционални отношения, когато Иво Прокопиев беше председател на КРИБ. "Като председател на КРИБ общувахме много активно с всички политически сили, включително и с ГЕРБ. КРИБ имаше и има доста сериозно влияние върху икономическата политика и смислените неща, които бяха направени в България", каза бизнесменът.
Твърденията на икономиста Кольо Парамов, че Иво Прокопиев има полза от това да се срути Валутният борд, защото има огромни дългове, Прокопиев постави в категорията "икономически глупости". "Това е една от тезите от 2009 – 2010 г., колко тежки дългове има "Алфа финанс Холдинг" и как едва ли не фалира, а тя от тогава фалира сигурно 55 пъти. Може би г-н Парамов не си дава сметка, че в България почти всички задължения са в евро. Самото твърдение, че ако имаш задължения в евро, имаш интерес да падне Валутният борд, е нелепо", каза Прокопиев и добави, че над 80% от банковия кредит в България е в евро.
"Всяка фирма в България има трудности. Ние сме инвестиционна група и купуваме и продаваме активи. Ние нямаме необслужени задължения", каза Прокопиев. Най-малко съм избягал в Сингапур или където и да е, тъй като прекарвам почти половината от времето си в България, подчерта той.
Готов съм да отговоря на въпросите и на всички бъдещи въпроси, които бъдат зададени, заяви Прокопиев. "Това, че всички са еднакво лоши, крадци, разбойници, че няма почтен бизнес, беше една от целите на систематичната кампания за очерняне на българските предприемачи. В някаква степен тя беше успешно проведена. Трябва ясно да се каже, че никакъв вид решаване на социални проблеми или проблеми с високата безработица не са възможни без подкрепа на тези, които създават работните места", заяви Прокопиев.
Според него, днес бяха извършени доста незаконни действия спрямо инвеститорите в зелена енергия. "Инвестициите станаха по правила за всички. Не е проблем на инвеститорите, че се получи това, което се получи, а е изцяло проблем на регулатора и на правителството и парламента, че са създали тези правила. Да се сатанизират ВЕИ-инвеститорите и да се унищожават, е нелепо", смята Прокопиев.
За това, че работодателите напуснаха тристранката поради несъгласие с противоконституционните промени в Закона за публичност на имуществото на лица, заемащи висши държавни, обществени и други длъжности в публичния и частния сектор, Прокопиев коментира, че "подобен закон засилва подозрение към бизнеса, че всички са бандити или престъпници." "Така правят невъзможно участието на нормални и свестни хора от бизнеса в обществени организации. Ако декларираш доходи, ставаш цел, а институциите са такива, че няма кой да те защити", каза Прокопиев. Яне Янев е един от най-активните говорители на кампанията срещу мен, заяви бизнесменът.
"В България всички казват, че са подслушвани. Може би в различни периоди съм представлявал цел за подслушване", коментира Прокопиев. Твърденията, че трови Шумен и Меричлери, той определи като "поредната вълна глупости и лъжи, които се разпространяват от гражданска организация от бивши агенти на ДС. Съдя г-н Емил Георгиев, председател на "Екогласност", точно за тези твърдения, каза Прокопиев и обясни, че кариерите, за които говорят, са на 40-50 км от Шумен.
Според него, "в основните неща да върнем усещането за управляемост и стабилност на икономиката на държавата, служебният кабинет се справи." Прокопиев обаче дава "негативна оценка за събитията в енергетиката, тъй като това, което става в последните дни, е пълен хаос." "В момента има едно замеряне с числа и аргументите са повече улични. Трябва да се каже – план за действие и след това да се реализира в рамките на закона", смята бизнесменът.
Нямам политически амбиции, каза Прокопиев и обясни, че няма конкретни планове на този етап да се завърне в страната.
Той коментира и протестите в страната. "Това, което се случва в България, е в ситуация на лоша и враждебна външна среда, откъдето дойдоха проблемите за българската икономика. Нови 400 хиляди безработни са макроикономическото обяснение на социалните проблеми. Оттук нататък е сложно да се прави икономическа политика", смята Прокопиев. Според него, "много от агентите в този разговор са фалшиви и обслужват интереси." Няма как дългосрочно България да бъде конкурентоспособна икономика, ако не продължи да върви напред, каза Прокопиев.
България в последните месеци извървя с големи крачки много дълъг път назад, каза той по темата за предсрочните избори. "В момента е там, където беше като разговор през 1996-97 г. Хората са уморени от това да чакат и са прави да са уморени, защото в толкова дълъг период не се случи нищо радикално за подобряване на живота им", заяви Иво Прокопиев.
Положителен сценарий, според него, е връщането към сценария, че едно общество и една икономика могат да работят, ако институциите работят за хората. Негативният сценарий е институциите да бъда доразрушени, добави той. /БГНЕС
Коментари
Добави коментар