Сирийския президент Башар Асад, изправен пред двугодишно въстание в страната си, предупреди, че падането на режима му ще има "ефект на доминото" в Близкия изток и ще дестабилизира региона "в продължение на години". Сирия ще бъде в центъра на засилена дипломатическа дейност през април и май в Белия дом.
"Всеки знае, че ако има разделяне на Сирия, или терористичните сили поемат контрола над страната, ще има директно заразяване на съседни страни", каза Асад в интервю за две турски медии, предадено в петък на страницата на сирийското президентство във Фейсбук.
"След това започва ефектът на доминото в страни, може би и далеч от Близкия Изток, на запад, изток, север, на юг. Това ще означава нестабилност в продължение на много години, дори десетилетия", предупреди той.
Президентът Барак Обама ще се срещне през април и май с няколко от лидерите на Близкия Изток - съюзници на Съединените щати: турският премиер Реджеп Ердоган и краля на Йордания Абдула II. Те ще обсъдят по-специално Сирия, заяви в петък Белия дом.
Сирия също се появи в темите на разговорите между Обама и генералния секретар на ООН Бан Ки Мун, който се очаква в четвъртък в Овалния кабинет, съобщава АФП.
В Сирия боевете продължават.
Асад все още отказва да се откаже от властта и определя бунтовниците, които искат падането на режима му, като "терористи".
Турция оказва "пряка подкрепа на терористите в Сирия". Това заяви в петък Башар Асад в интервю за турския телевизионен канал "Улусал канал" /Ulusal/. Асад добави, че "продължава борбата с терористичните формирования", цитира го руската информационна агенция ИТАР-ТАСС. Сирийският държавен глава отбелязва, че "днешното турско ръководство е изцапало ръцете си с кръвта, пролята в Сирия". По думите на Асад турските власти "си затварят очите за убийствата в Сирия".
"Да се остави президентът на власт или да се свали – това е работа само на сирийския народ", отбелязва Асад. "Лидери на много чужди страни са настроени срещу мен, но те нямат право да искат да си тръгна. Този въпрос се решава само от сирийския народ".
Много страни съдействат косвено на "безчинстващите в Сирия терористи", добавя президентът. "В Ливан има кръгове, които оказват подкрепа на терористите, влизащи в Сирия", дава пример Асад.
Башар Асад отбелязва още, че много страни са искали краха и разпадането на Сирия, "но това не стана, колкото и да се стараеха". "Израел остава наш реален враг, който окупира наши територии", уточнява още Асад в интервюто. Турция е сред страните, които подкрепят най-активно противниците на сирийския президент.
Според Асад на Арабската лига "липсва легитимност" в отговор на решението на арабската организация да му отнеме мястото в организацията и да го даде на сирийската опозиция.
Междувременно в северната част на Сирия бяха отвлечени четирима италиански журналисти.
Според нова оценка на ООН, броят на сирийските бежанци в Йордания може да се утрои до 1,2 милиона до края на годината.
Четири милиона сирийци са били принудени да се преместят в страната си /вътрешна емиграция/ заради конфликта. Милион и двеста хиляди са избягали в съседни страни. /БГНЕС
Коментари
Добави коментар