"Манипулиране на търговете за обществените поръчки започна да преобладава особено през последните години", заяви председателят на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) Петко Николов, предаде репортер на БГНЕС.

Тръжното манипулиране е вид картел, с който участниците манипулират търга по отношение на оценката, по отношение на стойността на поръчката или по отношение на това кой да бъде избран и как да бъде изпълнен самият договор за обществената поръчка. Много често са налице съмнения за това, че едно такова картелно споразумение в търг за обществена поръчка понякога става със знанието или прякото участие и на възложителя, обясни Николов.

КЗК вече има няколко решения, с които констатира подобно тръжно манипулиране, но всички те се обжалват пред ВАС. "Снабдяване с доказателства, които да разкрият един такъв картел е много трудно", обясни председателят на КЗК.

КЗК и Върховната касационна прокуратурата подписаха днес споразумение за сътрудничество. Очаква се, след като беше подписано споразумението работна група от експерти на КЗК и на прокуратурата ще подготви опорни точки за стартиране на дискусия за това дали трябва да има наказателна отговорност за участниците в картелите. В част от страните от ЕС от дълги години участието в картелни споразумения представлява престъпление от общ характер, коментира Николов.

"Споразумението с Комисията за защита на конкуренцията е от ключово значение за прокуратурата. Именно сега е момента държавните усилия да обединят усилията си за подобряване на жизнения стандарт на хората. Комисията за защита на конкуренцията има експертиза, която ще е от полза на прокуратурата. Надяваме се в най-скоро време това споразумение да даде резултати", заяви зам.-главният прокурор Камен Михов, след като подписа от страна на прокуратурата споразумението. "Не можем да оставим да битува мнението, че във всяка процедура за обществена поръчка има корупционна практика. Ние ще се опитаме да дадем сигнал на европейските институции, че това няма да се случва занапред в България", каза още той. /БГНЕС