Без свобода на словото за едно общество няма бъдеще, не може да има и права на човека. Няма съмнение, че заканите и посегателство към журналисти са най-тежкото посегателство над свободата на словото.

За съжаление държавата направи не необходимото, а не направи нищо, за да бъдат разследвани хората, които нападат журналисти. Това каза адвокат Александър Кашъмов на пресконференция в защита на журналиста Христо Христов, получил смъртна заплаха заради своята работа по разкриването на бивши кадри на ДС, предаде репортер на БГНЕС.

Посегателството срещу Христов е посегателство изобщо срещу правото на хората в тази страна да знаят, категоричен е Кашъмов. С разкриването на документите за ДС ние виждаме, че техните кадри са проникнали във всички сфери на живота – от политиката до университета, добави той.

Тоест тезата, че кадрите на ДС имат сериозно влияние в протичането на прехода ясно се доказва, още повече с тази заплаха се доказва и връзката на бившите агенти с организираната престъпност, смята Кашъмов. "Това, което е сигурно, че агентите на тези тайни сили са мощни и днес, и днес те искат обществото да се развива по тайни, а не публични канали", добави юристът.

В момента това, което прави Христо с неговата активност към архивите, той прави огромна услуга, не политическа, а всякаква на този народ, добави актьорът Руси Чанев. "Ние просто сме атакувани като хора и ако наистина има обществено чувство във всеки гражданин той трябва да се интересува от тази работа, защото е бил дълбоко заблуждаван и лъган", добави той.

БГНЕС припомня, че разследващият журналист Христо Христов, основател и списващ независимия специализиран сайт desebg.com, e получил анонимна смъртна заплаха. За това съобщи самият той пред БГНЕС. Заплахата е пусната в пощенската кутия на домашния му адрес. Той посочи, че това не е единственият опит за сплашването му, но е първият, директно насочен срещу семейството му. Според него, за това, че заплахата е свързана с дейността му като журналист, посветил разследванията си на различни престъпления на комунизма и Държавна сигурност, говори фактът, че анонимната заплаха е отправена върху къс хартия от негово интервю под заглавие "Пагубно е безразличието към близкото минало" от 2011 г. за холандско сп. "Диалог" разпространяващо се и в България. Доказателственият материал от анонимката, придружен с други снимки и подробности за смъртната заплаха, журналистът вече е предал в сигнала си до съответните служби в МВР. Копие от сигнала е изпратен и до министъра на вътрешните работи.

От началото на 2013 г. това е третият опит за натиск и сплашване срещу основателя на desebg.com. На връх Нова година е бил направен опит за хакване на сайта. Тогава целта е била, според публикацията – "сайтът и авторът му да бъдат компрометирани, като публикациите на платформата и найния основен адрес бъдат заразени с вирус, насочващ линковете към сайт с порнографско съдържание". През март 2013 г. (ден преди на обявяването на първото решение на комисията по досиетата на 13 март т.г. на лица по отменения параграф 12 от закона за досиетата) пък върху автомобила на семейството на Христо Христов е извършена умишлена механична интервенция, целяща повреждането му, за което той е сигнализирал полицията.

Христо Христов казва, че е имало и предишни заплахи - през лятото на 2006 г., когато тогавашният министър на вътрешните работи Румен Петков изважда незаконно досиетата на група журналисти, публичните изяви срещу действията на министъра на Христо Христов – по това време журналист във в. "Дневник" – довеждат до нова заплаха. Той е предупреден, че ще бъде взривен, ако не прекрати участията си в медиите. Анонимната заплаха за взривяване е предадена по домашния телефон на съсед на журналиста. В периода 1999-2001 г., когато Христов работи върху своето разследване за убийството на Георги Марков, публикувано по-късно в книгата "Убийте Скитник", квартирите, в които тогава живее, са разбити и ограбвани три пъти. Очаквайте подробности. /БГНЕС