"Това не са нападатели, това са терористи", заяви заместник-министърът на здравеопазването д-р Мирослав Ненков по повод инцидента с нанесения побой над екипа на Спешна помощ в столицата, предаде репортер на БГНЕС.

Зам.-министърът се обърна с молба към депутатите от новосформирания парламент да приемат промяна в Наказателния кодекс, с която да се въведе затвор за причиняване на телесна повреда на лекар или медицински работник. Промяната, според която този, който причини на медицинско лице телесна повреда, ще бъде наказан така, както ако нападне полицай, съдия, прокурор, данъчен и митнически служител и други длъжностни лица, мина в края на 2012 на първо четене в предишното Народно събрание. "Не знам дали тази промяна в Наказателния кодекс веднага ще даде резултат, но със сигурност ще даде резултат", коментира д-р Ненков. Ако от мен зависи, аз бих поставил нещо като паник бутони в линейките, призна зам.-министърът.

Д-р Ненков припомни, че 4 минути след полунощ на телефон 112 е получен сигнал за прекалила с алкохол жена. Веднага линейка тръгнала към адреса. Получено е и второ обаждане, че жената е с диабет. Линейката поставя рекорд по пристигане и е на място 9 минути след полунощ на ул. "Босилек" № 1 в столичния квартал "Овча купел" заради напило се 15-годишно момиче. Д-р Красимир Йорданов, медицинската сестра и шофьорът са свалени от линейката и хората, които са ги извикали са започнали систематично да ги пребиват. Впоследствие в "Пирогов" е установено, че съдържанието на алкохол в кръвта на момичето е 4,3 промила.

По разпореждане на д-р Красимир Йорданов, след като пияното момиче само се качва в линейката, шофьорът потегля само с него към "Пирогов". "Очевидно за д-р Йорданов първостепенно е било здравето на детето, което не е било в безсъзнание. Самият д-р Йорданов е успял да намери сестрата и полицията, която ги е отървала. Постъпката на д-р Йорданов показва духа на работещите в спешната помощ, защото те не работят за пари и слава", отбеляза зам.-министър Ненков.

"Това не са обикновени пияници, тези хора правят така, че всички екипи на Бърза помощ ще работят известно време със страх, докато им мине", коментира още д-р Ненков. Той уточни, че и нападнатите му колеги и момичето са добре. Девойката все още е в "Пирогов" и чака майка си и баща си за свиждане. Тя не е диабетичка, а просто преди време е имало период, в който кръвната й захар е била леко завишена.

"От началото на годината има 8 нападения над лекари. Аз не зная как ще свърши за тези терористи това нападение. Искрено се надявам те да си получат заслуженото", каза още д-р Ненков и попита какво е щяло да се случи с момичето, ако не й е била оказана помощ и са настъпили усложнения вследствие изпития алкохол. Информацията, с която той самият разполага към момента е, че причината за нападението е закъсняването на линейката. "В състояние на стрес се променя ходът на времето и човек мисли, че е минало много време. Тези хора не са могли да преценяват времето. Те са били уплашени и може би са очаквали спешният екип да се материализира на момента, в който са се обадили на телефон 112", коментира д-р Ненков.

"Хората, които работят в "Спешна помощ" са там, защото са по-различни и колкото и да бъдат обвинявани, някой трябва да признае техния труд и желанието и ентусиазма, който влагат", коментира от своя страна д-р Ивелина Георгиева, директор Дирекция "Медицински дейности". Самата тя на 24-годишна възраст започва работа в "Спешна помощ".

БГНЕС припомня, че петима мъже и една жена са задържани във връзка с нападение над медицински екип на Спешна помощ в столицата снощи. На 25 май малко след полунощ е получена информация, че на адрес в квартал "Овча купел" се намира непълнолетно лице, злоупотребило с алкохол. При пристигане на Спешна помощ от адреса излизат лица, които нападат екипа и нанасят щети на линейката. За срок до 24 часа са задържани 6 лица – 5 мъже и една жена на възраст между 21 и 37 години. Четирима от мъжете са познати на МВР за различни криминални деяния, сред които хулигански прояви, телесни повреди, наркотици, грабеж, управление на МПС в нетрезво състояние. На член от екипа на Спешна помощ е оказана медицинска помощ, а непълнолетното лице е приведено в Клиниката по токсикология на "Пирогов". Служителите на 6 РУП продължават работа по изясняване на случая.

15-годишно момиче пък е отведено в детска педагогическа стая и предадено на инспекторите там. От полицията, към момента, не могат да кажат точната причина за нападението. Предполага се, че хората в апартамента са празнували изпращане на абитуриент. По случая е образувано досъдебно производство. Медиците са откарани, прегледани са от лекар, след което са освободени за домашно лечение. Те са без много тежки наранявания.

Директорът на "Спешна помощ"- София д-р Георги Гелев каза за БНР, че е потресен от случая и отказа да коментира състоянието на пострадалите лекари. Той призова новият парламент да предприеме законодателни мерки, които да гарантират сигурността на лекарите: "Крайно време е да се обърнете към така наречения парламент и ги попитате кога ще гласуват да сме по статута на държавния служител, на МВР. Ние сме същите, каквито са полицаите, не може да ни бият! Това са ни най-добрите лекари, а някакви пияници, 20 човека ще ми бият лекарите. Не мога да ви кажа какво е състоянието на медиците", каза той.

Лекарският екип не е провокирал по никакъв начин нападателите, разказа доктор Красимир Йорданов - един от пострадалите: "В момента, в който слизаме от линейката, ни посрещна тълпа от 20 разгневени пияни, дрогирани мъже, една жена. Аз слизам от линейката, за да си взема чантите, за да мога да прегледам момичето. В момента, в който слизам, жената хвана сестрата за косата, издърпа я от линейката, удари я в земята и започнаха 6-7-8 или 10 пияни мъже да я налагат с шутове и с юмруци.

Причината - че съм пристигнал точно за 5 минути. Пияна тълпа няма угодия! Ние сме трима, те са 20. Полицията дойде много след това, след като бях натоварил момичето в линейката. С линейката тръгнахме за Пирогов, тогава видях, че сестрата я няма. Слязох от линейката, казах на шофьора да кара към шокова зала на Пирогов без лекар, без сестра, със счупено предно стъкло, с ударен калник, броня на линейката. Защото аз не мога да оставя човек от екипа".

Председателят на Националната асоциация на работещите в Спешна медицинска помощ д-р Десислава Каталиева каза за БНР, че многократно са търсили съдействие на Министерство на здравеопазването и парламента за мерки, които да гарантират сигурността на лекарите. Д-р Каталиева подчерта, че най-големият протест на медиците ще е, ако напуснат системата. "Ние нямаме право на активни ефективни протестни действия, защото оказваме спешна медицинска помощ и сме част от системата за национална сигурност. Страшното е друго - че колегите, един по един, си отиват и екипите стават все по-малко и по-малко, а нищо не се прави, за да се спре тази агресия и ярост спрямо екипите ни. Не е далеч денят, в който пациентите ще звънят на тел. 112, а екипи няма да идват, защото просто такива няма да има", каза тя. /БГНЕС