В Истанбул продължават бурните граждански протестни демонстрации срещу плановете на правителството да промени центъра на града, като построи търговски център на мястото на градския парк "Гези" на площад "Таксим".

В протестите участват граждани от всички слоеве, интелектуалци, депутати. Те стоят денем и нощем в парка,за да попречат на изсичането на дърветата.

Това са

най-ожесточените от години сблъсъци между специалните части за борба с безредиците и демонстранти, протестиращи срещу правителството.

Полицията вчера и днес атакува демонстрантите, използва сълзотворен газ, водни струи и груба сила. Има много ранени - около 100 души, няколко депутати, една чужденка от Египет, интелектуалци, обикновени граждани.

Днес полицията отново влезе в сблъсък с групи младежи, опитващи се да стигнат до площад "Таксим". Някои от тях замерваха полицаите с камъни.

Очевидец каза за Ройтерс, че демонстрантите са носели медицински маски и скандирали "Заедно срещу фашизма" и "Оставка на правителството".

Хиляди други демонстранти организираха протестно шествие по моста на Босфора, свързващ азиатската и европейската част на града, за да достигнат от друга страна "Таксим".

Участниците в шествието също влязоха в сблъсък с полицията в квартал "Бешикташ". Според агенция "Доган" 81 демонстранти са задържани в Истанбул.

Камерите за наблюдение показаха полицаи, които бият хората.

Тези сцени предизвикаха силно възмущение и активизираха протестите, които стават още по-масови и прераснаха в искания за демократични промени срещу премиера Реджеп Тайип Ердоган, чийто режим според протестиращите постепенно се е превърнал в авторитарен.

Турският премиер призова днес протестиращите да прекратят незабавно антиправителствените демонстрации

и остана непоклатим в позицията, че плановете за преустройство на централния истанбулски площад ще продължат, а полицията ще остане там и ще се намесва при нужда.

В реч, излъчена по телевизията, Ердоган каза, че полицията може да е използвала прекалено много сълзотворен газ срещу демонстрантите и допълни, че това ще бъде разследвано.

Въпреки това силите за борба с безредиците използваха още сълзотворен газ и водни струи срещу протестиращи, които се опитваха да достигнат до "Таксим" или до сградата на парламента в столицата Анкара, съобщава Асошиейтед прес.

"Полицията бе на "Таксим" вчера. Те ще бъдат там днес, ще бъдат там и утре. "Таксим" не може да бъде място, където вилнеят екстремистки групи", заяви турският премиер.

Той каза, че правителството е решено да преустрои "Таксим" и да изгради отново казармите, но допълни, че няма окончателно решение за строежа на търговски център.

Ердоган управлява трети мандат след голяма изборна победа. Той отхвърли протестите като нелегитимни и каза, че лесно може да събере един милион души на митинг в подкрепа на правителството.

"На всеки четири години ние произвеждаме избори и този народ прави своя избор. Онези, които имат проблем с политиката на правителството, могат да изразят мнения в рамките на закона и демокрацията... Искам протестиращите незабавно да прекратят тези действия", заяви в телевизионната реч турският премиер.

Лидерът на просветската основна опозиционна сила - Народнорепубликанската партия, Кемал Кълъчдароглу призова Ердоган незабавно да изтегли полицията от "Таксим".

Йозтюрк Туркдоган, ръководител на Турската асоциация за човешки права, каза, че стотици хора в няколко града са били ранени при действията на полицията, а мнозина са арестувани. Според него "хората са се изправили срещу Ердоган, който се опитва да монополизира властта и се меси във всички аспекти на живота".

Противниците на правителството на Партията на справедливостта и развитието обвиняват Ердоган, че постепенно въвежда авторитарно ислямистко управление в светската държава.

Миналата седмица например правителството набързо прие закон, който въвежда строги ограничения за продажбата и рекламата на алкохолни напитки. Мнозина се почувстваха обидени, когато защитавайки новия закон, Ердоган нарече хората, които пият "алкохолици".

Хиляди хора участваха вчера в протестни шествия в редица турски градове и призоваха Ердоган да подаде оставка. Шофьори натискаха клаксоните, а жители дрънчаха с тенджери и тигани в израз на солидарност с протестиращите, съобщава АП.

В столицата Анкара хиляди се събраха в малък парк и изпълниха популярна търговска улица. Много от тях пиеха алкохол в уличен протест срещу правителствените ограничения върху продажбата на спиртни напитки.

Държавният департамент на САЩ изрази тревога от броя на пострадалите при демонстрациите в Турция, а правозащитната организация "Амнести интернешънъл" и Европейският съюз изразиха тревога относно прекомерната употреба на сила от страна на полицията.

Сблъсъци снощи е имало и в град Измир, а днес социалните мрежи изобилстват с призиви за демонстрации в над 10 града.

Вести.бг