Министър-председателят Пламен Орешарски поиска от парламентарното мнозинство - депутатите от БСП, ДПС и "Атака" - "временна подкрепа за пакет спешни мерки".

Той представи мерки, които нарече "стабилизационни и неотложни, за подобряване на социалното положение на българските граждани, на бизнес средата и демократизиране на управлението.

"Когато поех управлението, знаех, че поемем отговорност в изключително трудна ситуация. Поех отговорността за стабилизация на страната след един период на несигурност и кипящи граждански вълнения", заяви Орешарски.

И призна: "Миналата седмица допуснах политическа грешка, за която се извинявам не само на вас, но и на хилядите хора, които протестират. Те призовават да подам оставка и аз ясно чувам това. Оставката е лесно лично решение, но ще е безотговорност."

Когато встъпих в длъжност знаех, че поемам отговорност в изключително трудна ситуация. Поех отговорността за стабилизация на страната, за извеждането й от кризата и за решаването на тежки проблеми в период на несигурност и граждански вълнения, заяви Пламен Орешарски.

Според него, ако подаде оставка, ще има още едни извънредни избори по правилата на действащия Изборен кодекс. Като сериозна заплаха за България премиерът посочи и това, че няма да може и да се довърши работата с Еврокомисията.

Орешарски представи инициативи, за неща, които би извършил до края на тази година. Като "важен въпрос" министър-председателят обяви приемането на нов Изборен кодекс, така че страната "да бъде подготвена в по-голяма степен за демократични процедури по избирането на следващия парламент".

Ако не му бъде дадена възможност да работи, той заплаши, че електрическият ток може да поскъпне до 40%, а сам предложи законодателни промени, за да има предпоставки за леко снижение на цената - след анализи и решение на ДКЕВР".

Орешарски пое ангажимент за връщане на подхода за ежегодно индексиране на пенсиите по т. нар. швейцарско правило.

Мерки щяло да има и в защита на потребителите от монополните структури. В началото на есента правителството предвижда да внесе пакет от законодателни промени в Народното събрание за облекчаване на административната тежест за бизнеса и гражданите.

Орешарски постави пред парламента задача да промени закона за обществените поръчки. Обеща до 30 август да бъдат разплатени всички просрочени задължения на бизнеса по обществени поръчки и да се ускори възстановяването на ДДС.

През "следващите месеци" ще се предприемат стъпки за привличане на кредитни ресурси в Българската банка за развитие (ББР), за да се облекчи достъпът до по-евтин финансов ресурс за стартиращия малък и среден бизнес.

Също като задача на парламента премиерът обяви организирането на широк дебат за приоритетите в споразумението за партньорство с ЕК за следващия 7-годишен период.

Орешарски обяви, без да посочва подробности, че ще има "решителни стъпки против контрабандата". Депутатът от БСП Корнелия Нинова изрази "радостта" на колегите си, че премиерът възстановява диалога с местната власт.

Планът "Орешарски" заслужава нашата политическа подкрепа. С днешното решение даваме силен знак на нашите сънародници, че сме тук да си свършим работата. Това е знак, че си спазваме обещанията - политика за увеличаване на доходите и подпомагане на слабите и беззащитните", заяви Нинова. „Наложително е засилване на диалога с неправителствени организации. Необходим е нов Изборен кодекс", заяви Нинова.

Докато Орешарски говореше в Народното събрание, пресцентърът на правителството съобщи, че скандалният и оттеглен още веднага след обявяването муза  кандидат за министър Калин Тихолов не е назначаван на работа в Министерския съвет, нито е съветник на премиера. Такива публикации имаше в някои медии през последните дни.

Очаквайте още подробности.

VESTI.bg