Възможностите за бизнес с Китай бяха представени на семинар днес в Шумен. Той бе организиран от Българо-китайската търговско-промишлена камара /БКТПК/, Българската търговско-промишлена палата и Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средни предприятия и в него взеха участие двайсетина представители на местния бизнес.

Водещият семинара И председател на БКТПК Виктор Азманов обясни вариантите както за износ на български и внос на китайски стоки, така и за правене на съвместен бизнес с компании от азиатската страна. „Китай е на първо място по чуждестранни инвестиции в света. За съвместен проект с китайска фирма обаче най-важното е да имате добър проект и поне 5% от нужното финансиране. Колкото по-голям е проекта, толкова по-лесно може да се намери нужното финансиране, било от българска или китайска банка“, каза Азманов.

Той обясни, че в Китай пазар намират предимно стоките от българската хранително-вкусова промишленост, но с уговорката, че на договор могат да разчитат само тези наши фирми, които могат да изпълнят големи по мащаб поръчки. При внос на стоки от Китай пък Азманов посъветва да се търси помощта на БКТПК, която може да направи проверка дали контактът е направен с надеждна фирма и препоръча да се плащат авансово не повече от 20%, а останалите при доставка.

Срещите с китайски бизнесмени „лице в лице“ председателят на Камарата определи като незадължителни за успешната сделка. "Вариантът, при който идват китайци, правят си снимки и си тръгват, това е бизнес туризъм, ние вече не го правим“, каза той. За участие в бизнес изложения в Китай Азманов посъветва българските фирми да се кооперират при наемането на щанд, за да се пестят пари.

По-рано днес ръководството на Българо-китайската търговско-промишлена камара се срещна с кмета на Шумен Красимир Костов. Градоначалникът им предостави брошури на Индустриалния парк и изрази надежда, че той ще заинтригува китайския бизнес.

ШУМ.БГ