Изборът на Трансадриатическия газопровод /ТАП/ за доставка на азербайджански природен газ за Европа не означава, че Азербайджан се е отказал от плановете за доставка на газ в България.

Това заяви вицепрезидентът на азербайджанската Държавна петролна компания СОКАР Елшад Насиров, цитиран от азербайджански икономически сайт. Според Насиров, България може да стане първия купувач на доставяния по Трансадриатическия газопровод азербайджански газ за Европа.

Между Гърция, където ще минават тръбите, и България има съединителен газопровод, който може да работи в двупосочен режим. Ако това се окаже технически възможно, то България ще може по него да купува азербайджански газ още на първия етап от неговото транспортиране до Европа, заяви Насиров. България има планове за закупуването на 1-2 милиарда кубични метра азербайджански природен газ на година, посочва сайтът. Информация на БНР.

БГНЕС