"На кафе" - протест пред Министерския съвет в 8 часа на 1 юли 2013 г. "На кафе" - протест пред Министерския съвет в 8 часа на 1 юли 2013 г.
Млади хора тази сутрин за кратко са блокирали с жива верига бул. "България" в квартал "Бояна" и са спрели кортежа автомобили на министър-председателя Пламен Орешарски, съобщи БНТ.

Орешарски е пътувал от държавната резиденция, където живее, след като беше избран за премиер, към Министерския съвет, където трябва да започне извънредно заседание на правителството.

Гражданите от живата верига са застанали на пешеходна пътека и хванати за ръце са скандирали "Оставка!" и "Мафия!" пред колата на премиера. Автомобилите на Националната служба за охрана почакали няколко минути, обърнали посоката и са стигнали до центъра на столицата по друг маршрут. От Столичната дирекция на вътрешните работи (СДВР) казали пред Агенция "Фокус", че около 7,50 ч. протестиращи са спрели "за 5 минути кортеж на НСО в Бояна, но след това са освободили пътя". В информацията на пресцентъра не се казва, кой се е возел в автобобилите.

Протестиращите пропуснали останалите коли, застанали на тротоарите и започнали да ръкопляскат. Шофьори на преминаващите автомобили също ръкопляскали и натискали клаксони. След акцията при пешеходната пътека пристигнали полицаи, които поискали да проверят документите за самоличност на протестиращите. Няма сведения някой да е бил задържан от органите на реда.

Протестната акция е продължила няколко минути. Малко след това пристигнала патрулна кола и полицаи проверили участниците за документи за самоличност. Към момента няма отведени в районно полицейско управление. По същото време вече близо 300 души са се събрали и на тротоара пред Министерския съвет на площад "Независимост" на протеста, наречен "На кафе".

Хората шумно искат оставката на правителството. Четири телевизии предаваха пряко репортажи от там: БНТ, Би Ти Ви, Нова телевизия и Канал 3. Пред камерите граждани заявиха, че са пред Министерския съвет, защото днес няма заседание на Народното събрание, където ще бъдат "На кафе" в сряда, четвъртък и петък.

Броят на хората на площад "Независимост" непрекъснато нарастваше. Протестиращи бяха донесли курабийки и мъфини - към кафето, за подкрепа. Напуснете МОЛА", скандираха събралите се, като имат предвид сградата на Министерски съвет. "Добре ли спахте, господа народни представители?", "Бой последен е този, дружно да вървим!", "Добро утро, Орешарски, искаме оставка", "Орешарски, подай оставка, искаме на плаж", "Етиката на управляващата мафия се побира в кобура на Сидеров!" - бяха някои от издигнатите лозунги.

Имаше призиви към премиера Орешарски да направи заседанията на кабинета публични, като създаде възможност те да се предават в интернет в реално време. "Катарзисът от нас, оставката от вас", викаха протестиращите. Другите възгласи бяха: "Внимание! Внимание! Това е учебно правителство" и "Излезте навън с високо вдигнати ръце! Извършваме граждански арест".

Едни граждани отидоха пред Съдебната палата, друга - пред Висшия съдебен съвет на ул. "Екзарх Йосиф". Там призивите към главния прокурор бяха "Не на мафията в съда" и за "Чиста съдебна система". "Имунитета, имунитета, имунитета му (на Сидеров) вземи!" - това скандираше множеството пред Съдебната палата, където е кабинетът на Главния прокурор Цацаров.

Пред ВСС шумно беше искана оставката на един от членовете на ВСС - Камен Ситнилски, който, според анонимен сигнал до главния прокурор, "изглежда добродушен чичка, но всъщност е този, който ако сте в съдебната система може да ви издигне, а може и да ви провали". Движението на автомобили не беше блокирано, но за известно време бяха спряни трамваите по "Екзарх Йосиф".

vesti.bg