Експерименталният самолет, задвижван от слънчева енергия, Солар Импулс излетя от Вашингтон. Предстои му да преодолее разстоянието до Ню Йорк, което е последният етап от прелитането на САЩ.
На управлението му се редуват двама швейцарски пилоти Андре Боршберг и Бертран Пикар. Прелитането на САЩ започна на 3 май близо до Сан Франциско, Калифорния. Самолетът кацна последователно във Феникс (Аризона), Далас (Тексас), Сейнт Луис (Мисури), Синсинати (Охайо) и Вашингтон
Прелитането над моста Голдън Гейт в началото на пътуването е един от най-хубавите изживявания за Бертран Пикар, докато колегата му Андре Боршберг си припомня най-опасните епизоди, застрашили функционирането на самолета.
Според двамата прелитането на САЩ от край до край е било по-трудно от очакваното, заради метеорологичните условия - торнадо, бури - които са забавили полетите.
Нашата цел е да покажем на хората, че светът може да бъде различен и ефикасен като се използват новите технологии, заявяват швейцарските авантюристи.
Солар Импулс е направен от въглеродни фибри, тежи 1600 кг и има размах на крилата от 63,4 м - колкото на Боинг 747. Зависи от 12 000 фотоволтаични клетки, които могат да произведат достатъчно електричество, за да заредят 400-килограмовата му литиева батерия, необходима за захранването на четирите витлови двигателя с мощност 10 конски сили всеки нощем и денем.
БГНЕС
Коментари
анонимен
всеки нонем и денем