Министерският съвет прие актуализацията на държавния бюджет за 2013 г.
Така бюджетният дефицит ще се увеличи от 1,3% от БВП на 2% от БВП, обясни пред журналисти министърът на финансите Петър Чобанов.
След извънредното заседание на правителството, на която бяха приети промените в държавния бюджет, Чобанов даде пресконференция.
На нея не присъства премиерът Пламен Орешарски.
Решението на управляващи за промени в Закона за държавния бюджет срещна сериозни критики от много икономисти. То не бе подкрепено и от мисията на МВФ у нас, според която бюджетът е изпълним без да се налагат промени в него.
Заседанието на Правителството днес бе съпроводено от протест пред сградата на Министерския съвет с искане за оставка на правителството и нови избори. Протестите срещу кабинета на Орешарски продължават вече повече от месец.
С актуализацията дефицитът в бюджета се увеличава с 493 млн. лв.
"Промяната по никакъв начин не нарушава фискалната дисциплина и е в рамките на критериите на Маастрихт. Ние ще останем сред страните от ЕС с нисък бюджетен дефицит", каза министър Чобанов.
Правителството на ГЕРБ изчерпа фискалния резерв на страната и липсват буфери в бюджета за тази година, каза още Чобанов.
Фискалният резерв беше намален с 4 милиарда лева през последните четири години, а още толкова беше дългът, който правителството на Бойко Борисов взе, добави той.
От въведения в края на 2012 година данък върху лихвите върху банковите депозити са събрани до края на май само 29 млн. лева и прогнозираните приходи от 130 млн. лева няма да бъдат достигнати, каза Чобанов.
Актуализацията на бюджета се наложи по обективни причини с цел да се прекратят някои практики на фискалната политика, заяви той. Според него в края на февруари 2013 г. фискалната политика на ГЕРБ се е характеризирала с изчерпан фискален резерв и липса на политики.
Отсъстваше дългосрочна инвестиционна политика за стимулиране на растежа, обясни Чобанов. "Спирането на плащанията през втората половина на 2009 г. доведе до една безкрайна лавина. Беше реализиран 7,6% икономически спад. Политиката не беше съобразявана с икономическия цикъл", посочи още той.
"По отношение на приходите - те са надценени на етапа на планиране, липсват буфери. Още служебното правителство през март прие една актуализация на макрорамката – очакванията за БВП бяха намалени с 1,5 млрд. лева", обясни той.
"Имаме конкретни примери за недобре разчетени данъци, като данъка за лихвите. Там ще имаме едно неизпълнение от 60-70 млн. лв. до края на тази година", каза още Петър Чобанов.
Очаква се промените да бъдат обсъдени от Народното събрание преди края на месеца, когато най-вероятно депутатите да излязат във ваканция.
БТА,Агенция "Фокус"
Коментари
Добави коментар