Конституционният съд да каже дали правото да гласуваш може да се скрепи и с отговорността, ако не гласуваш, искат група от експерти.

Те се обръща към омбудсмана, който има право да сезира органите, които пък от своя страна могат да поискат задължително тълкуване от Конституционния съд, съобщиха от НДСВ. Христина Христова – доктор по философия и председател на НДСВ, заедно с проф. доктор Емилия Друмева – бивш конституционен съдия, Минчо Спасов – адвокат и доктор по право, Станимир Илчев – журналист и евродепутат, Аспарух Панов – политически консултант, Борислав Цеков – юрист от движение "Модерна България", Стефан Кенов – юрист и секретар на НДСВ и Марина Дикова – юрист, днес поискаха със специално заявление до омбудсмана Константин Пенчев да съдейства за тълкувателно решение на Конституционния съд.

Казусът е следният: в нашата конституция е записано единствено правото всеки гражданин да гласува на избори. Юристите и политиците, подписали писмото до омбудсмана, питат "Не се ли нарушава конституционната характеристика "демократична държава", когато избирателното право не се упражнява?" Техният въпрос се основава на факта, че поради ниска избирателна активност демокрацията у нас се опорочава по два начина най-малко. Първо - в парламента няма достатъчно широка представителност /например, в сегашния парламент са представени по-малко от една трета от гражданите/ и второ - ниската избирателна активност дава възможност чрез търговия на гласове да се изкривява волята на народа в полза на политически и корпоративни интереси.

Решението за писмото бе резултат от публична дискусия миналата седмица, организирана от фондация за свободата "Фридрих Науман" и НДСВ. Мотивът за инициативата е "загриженост за устоите на демократичната държава, които са заплашени от купен от олигарсите и фалшифициран от кукловодите избор".Целта е да се потърси законова възможност за въвеждане на "всеобщо гласуване" чрез Изборния кодекс, скрепено с административна отговорност на гражданите с право на глас.

Експертите търсят подкрепата на омбудсмана за тълкувателно решение за това дали е "конституционно приемливо Народното събрание на основание чл. 58 ал.1 от Конституцията, с текст от Избирателния кодекс да въведе всеобщо гласуване и да го скрепи със съответни административни санкции, без подобно задължение изрично да има конституционен ранг и да е посочено в чл. 42 и чл. 58-61 от Конституцията.

Допълнителен аргумент за допустимостта на въвеждане на всеобщо гласуване като административно, а не конституционно задължение, е българската правна традиция през 2/3 от съществуването на Третата Българска държава. Без да фигурира в Търновската конституция от 1919 г. до 1947 г. гласуването в Царство България е административно задължение ( чл. 93 от Избирателния закон , закрепено със санкция по чл. 161 от същия)", завършва заявлението.

НДСВ призовава протестиращите, които доказаха, че са политически активни и мислещи хора, да следят отговора на Конституционния съд. Ако се установи, че няма конституционна пречка, да включат в исканията си всеобщото гласуване като мощен инструмент срещу обладаването на българската политическа система от олигарси чрез покупката на ромски и корпоративен вот. /БГНЕС