"Галъп Интернешънъл" се застрахова, че не прогнозира резултат от избори, но твърди, че според последното му проучване БСП води с 4 пункта пред ГЕРБ.

Националното представително проучване е известно като "Политически и икономически индекс".

Коментарът на социолозите е, че ГЕРБ не се намира в най-добрата политическа позиция, текат вътрешно партийни процеси. "Тя би могла да мобилизира по-голяма периферия, а БСП като че ли е пределно мобилизирана, каза директорът на "Галъп интернешънъл" Първан Симеонов.

И през този месец се потвърждава поляризация в мненията между привържениците на ГЕРБ и на БСП, както и между анкетираните хора в по-малките и в по-големите населени места.

Около 40 на сто най-общо симпатизират на протеста, други 40 – не, а двайсетина се колебаят. Разделена почти поравно е картината в отговорите на въпроса дали правителството на Пламен Орешарски трябва да подаде оставка. През август 40% казват да, а 38 – не. 44% подкрепят протестите срещу правителството на Орешарски, а 42% не ги подкрепят. За продължаване на протестите се обявяват 40 на сто, а 41 на сто са против, според проучването на "Галъп интернешънъл".

"Нашите данни показват, че като че ли дневният ред в различните групи от населението е различен и това се отразява и на политическия мироглед. Очевидно е че когато има базисни потребности за задоволяване няма как да се търси протестен потенциал на ценностно ниво", казва Симеонов.

Според него има сериозен протестен потенциал в столицата и големите градове.

Общественото съзнание е объркано кога да бъдат следващите избори. Помолени да изберат конкретни опции за това кога да са новите избори, респондентите очертават с отговорите си следната картина:

15% са за избори веднага,
17% се спират на опцията "до 6 месеца",
19% са за избори заедно с европейските през май догодина,
5% предпочитат избори до една година,
23% избират отговора "след 4 години",
20% не могат да преценят.

Не се очертава нов играч, който да акумулира шеметна подкрепа, коментира още Първан Симеонов. 7% от анкетираните казват, че биха гласували за Реформаторския блок в така заявения му състав към момента, в който е правено проучването. През миналия месец 9 % от анкетираните са декларирали подкрепа към Реформаторския блок. Предизвикателството пред Реформаторския блок е да запази публичния си образ непокътнат от скандали и лидерски проблеми.

Едно е сигурно до този момент. В Реформаторския блок не се случила драма и все още потенциалът изглежда не лош, коментира Първан Симеонов.

Няма съществени размествания и в нивата на доверие към основните публични личности. Известен спад в доверието "Галъп интернешънъл" отчита към президентската интституция.

Вести.бг