Аз мисля, че е много малко вероятно България да се включи в "коалиция на желаещите" и подчертавам, че до този момент не е имало каквито и да е било искания – конкретни, нито за военно или друго участие, нито дори за политическа подкрепа на подобни действия.

Това каза министърът на външните работи Кристиан Вигенин след заседанието на външната комисия в НС, предаде репортер на БГНЕС. Външният министър посочи, че затова ще държат и НС, и медиите информирани за следващите стъпки. "Ако се стигне до подобни искания смятам, че мястото, където този въпрос трябва да бъде дискутиран и да се стигне до конкретно решение не е в отделните министерски кабинети, мястото е на Консултативния съвет за национална сигурност при президента, където с едно такова решение да се ангажират и политическите лидери и съответните министри, служби", каза Кристиан Вигенин.

Той посочи, че не бива да предрешава и в този смисъл според него хубавото е, че като цяло, макар и да има минимални нюанси, че позицията на основните институции е общо взето в една и съща посока до момента. Външният министър посочи, че преди да са изчерпани другите възможности не бива да затваряме нашата позиция. "За нас най – благоприятното решение е Съветът за сигурност, особено постоянните членки на този Съвет за сигурност, да поемат своята отговорност и да предложат решения на кризата. При всички случаи едностранни действия на "коалиция на желаещите" не е най-благоприятното решение, защото в някаква степен то ще се случва извън нормите на международното право. В този смисъл ние бихме искали каквито и действия да има - те да стават след санкция на Съвета за сигурност на ООН, но ако СС не е в състояние да се произнесе и да предприеме конкретни действия и да предложи конкретни мерки, тогава остава другият въпрос, но нека да видим какъв ще бъде форматът, за какво става дума.", каза Вигенин.

Министърът бе категоричен, че не са водени преговори българско въздушно пространство и български летища да бъдат използвани като бази за презареждане. "Не, нито е имало подобни искания съответно още по – малко пък може да се говори за водене на преговори. Аз смятам, че това е много малко вероятно изобщо да бъде поискано нещо от нас в тази връзка. Но доколкото не е изяснена и формата на евентуалната акция – ще бъде твърде преждевременно да кажем, каквото и да е по този въпрос", каза той.

Външният министър посочи, че България е била една от първите страни, която обяви позиция по отношение на употребата на химически оръжия, по отношение на нашите очаквания към Света за сигурност на ООН. "Тази позиция беше потвърдена от изявленията на президента и от министър-председателя", каза Вигенин. Той посочи, че България има сравнително ясна позиция, която кореспондира с позицията на голямото мнозинство страни-членки на Европейския съюз. "За да имаме последващо развитие на тази позиция, за нас е важно да имаме и допълнителна информация. Става дума за резултатите от работата на разследващия екип на ООН. Второ - за нас е необходимо да знаем по-конкретно какви са параметрите на евентуалния удар, който се обсъжда в САЩ, което няма да е ясно преди понеделник. За нас е важно също и работим по това да има консолидирана европейска позиция по тази тема", заяви външният министър. Вигенин отбеляза, че в петък и събота предстои неформално заседание на външните министри във Вилнюс, на което ще участва и държавният секретар на САЩ Джон Кери. Там - основната тема ще бъде Сирия и очаква допълнителна информация и ще видим в каква посока върви общоевропейската позиция, доколкото е възможно да има такава, уточни той.

До този момент е ясно, от изявленията на генералния секретар на НАТО, че Алиансът не планира участие в подобна операция, каза той. "От там нататък очевидно, като че ли най-реалистичният вариант, който се вижда към момента, е някаква форма на Коалиция на желаещите или както и да го наречем. Но не бива да прибързваме. Мисля, че една позиция в развитие е по-правилна в сегашната ситуация", заяви външният министър.

"Аз смятам, че затваряне на границите не се налага към този момент", посочи Винегни за бежанците, които преминават границата ни. Той отбеляза, че за огромна част от хората, които попадат на българска територия, това са такива хора, които са загубили всичко, останал е просто животът им и не е редно България да не проявява необходимата хуманност. Той каза, че потокът от нелегални емигранти се увеличава, но е далеч от мащабите, които можем да третираме като заплаха за България или заплаха за хуманитарна катастрофа на територията на страната и подчерта, че не всички искат статут на бежанци, се увеличава. Предприемат се необходимите мерки, една, от които е затягане на контрола по границата. Предстои да се проведат разговори с гърците и турците и да поискаме и от тяхна страна да затегнат от своя страна контролът по границата. Той припомни, че на територията на Турция към момента има близо половин милион сирийски бежанци.

Външният министър посочи и че за по-голямата част от бежанците България не е цел, а по-скоро се разглежда като транзитна страна. Той отбеляза, че са предприели и необходимите мерки, по които да установим процедурите, по които може да се иска помощ в случай на нужда от страна на България. Вигенин ще постави този въпрос и на предстоящото заседание във Вилнюс и ще сподели, че има засилен натиск от бежанци към България. "Да светнем червената лампа, а помощта, ако се налага, ще бъде искана на малко по - следващ етап", посочи Вигенин.

Външният министър не мисли, че се налага да се коментира въпросът с ордена и френския посланик. Той отново уточни, че външно прави цялостен преглед за условията, при които е давано най – висшето държавно отличие. "Има конкретни предложения, които вероятно ще финализираме в рамките на следващите седмици. Възможно е да предложим и промени в закона, но истината е, че все пак най – висшето държавно отличие "Стара планина" Първа степен се дава за изключителни заслуги. В последните години на практика почти всички посланици са получавали такова", каза Вигенин. Той отбеляза, че трябва да има и известни критерии и да се избегне субективността при оценката. Трябва да има правила, при които това се случва – такива на практика към момента няма, каза външният министър и каза, че не би коментирал конкретни случаи, нека да изчакаме резултатите от този анализ и ще бъдете запознати в детайли за това какви са нашите предложения.

За отношенията с Македония той отбеляза, че въпреки очакванията и намеренията на македонската страна на този етап няма покана от тяхна страна за следващ кръг от преговори по договора за добросъседство. Той посочи, че е заявил много ясно, че сме готови да ускорим работата, доколкото за тях е важно да изчисти този въпрос в отношенията си с България, за да може поне от наша страна да няма пречка за даването на дата за началото на преговори. "А също така са информирани, че може да има известни нюанси в политиката на сегашното правителство по отношение на република Македония, но договора за приятелство и добросъседство е необходимото условие, за да може България да отвори врата на Македония за членство в ЕС", каза той. /БГНЕС