В рамките на днешния ден премиерът Пламен Орешарски проведе редица срещи със сериозни бизнесмени и инвеститори от Китай, предаде специалният пратеник на БГНЕС в Китай Методи Методиев.

На първо място Орешарски се срещна с Уан Дзиенлин, който е известен като най-богатият китаец със състояние от 10 млрд. долара и годишна възвращаемост на инвестициите от около 33 – 34% - нещо непознато за Европа. Към настоящия момент инвестициите на Уан в Европа са почти символични. Моментът за инвестиране в Нова Европа е сега. Това заяви министър-председателят Пламен Орешарски по време на срещата си в Далиен с Дзиенлин. Премиерът го запозна с потенциалните възможности за инвестиции в България. Орешарски подчерта, че в България секторът, който се развива бързо, е туризмът с неговите различни направления като, например морски, планински, спа туризъм и подчерта, че в страната ни годишно идват над 6 млн. чужденци. Министър-председателят каза още, че България е на първо място в Европа по брой минерални извори, част от които все още не са разработени добре. Също Орешарски отбеляза, че България е известна като страната на розите и разказа за качествата на българското розово масло. Основната възможност, според премиера е Уан да се насочи към инвестиции в нашия туристически пазар.

Уан Дзиенлин заяви, че досега не е бил в България и с удоволствие ще планира делегация, ръководена лично от него, да посети страната ни до края на годината. Уан покани премиера да разгледа някои от обектите на компанията му, за да се запознае по-подробно с дейността й. Той подчерта, че бизнесът, който развива, е именно в сферата на туризма и хотелиерството.

Втората от срещите на Пламен Орешарски беше с президента на "Ексимбанк – Китай" Ли Жуогу. След срещата Жуогу обясни, че е бил в страната ни веднъж, а също така с участието на банката е реализиран и един проект у нас, но се надява това да се превърне в една добра практика. Реализираният проект е в областта на производството на слънчева енергия. Наред с това Жуогу поясни, че банката му има сериозни интереси в много сфери, основно в сферата на инфраструктурата.

Пламен Орешарски обясни, че срещата му с президента на "Ексимбанк" е била ползотворна и са обсъдени много обещаващи сфери за сътрудничество. На първо място става въпрос за голямата кредитна линия от 10 млрд. долара, която отпуска китайското правителство за страни от Централна и Източна Европа. Три милиарда от тези средства са преференциални кредити и България ще се опита да се възползва от тях, а останалите 7 млрд. са с търговска насоченост. За съжаление към момента линията не се усвоява особено успешно. Проблемът се състои в категоричното становище на китайската страна за държавни гаранции за китайските инвестиции, а от друга страна и част от оборудването трябва да бъде китайско производство, което е допълнително натоварващо условие. Но така или иначе в България се внася китайско оборудване, така че би било много полезно това да се реализира това и в контекста на китайските кредитни линии. В тази връзка е разгледана възможността за по-голяма гъвкавост и от двете страни и е постигната договореност при по-сериозни бюрократични процедури в процеса на реализацията на сериозни проекти да бъде осъществяван и личен контакт между Орешарски и Жуогу във връзка с усвояването на кредитната линия.

Личният ангажимент от страна на българския премиер е да предостави на китайската страна два проекта, които да се превърнат в образец на гъвкав подход за работа и инвестиции. Неговото мнение е, че дори е възможно да се стигне до надпревара между отделните страни от региона за усвояването на китайската кредитна линия като същевременно да не се натоварват и публичните финанси. Реализираният проект в сферата на производството на соларна енергия е само с частичното участие на "Ексимбанк", но все пак той представлява една визитна картичка на банката у нас. Премиерът подчерта, че инвестиции са възможни и в сферата на инфраструктурата, но без обвързването с държавни гаранции, тъй като няма смисъл едни инвестиции да натоварват данъкоплатците. Към момента има 1 – 2 български предложения за финансиране към "Ексимбанк". Отговорностите както на настоящето, така и на бившите български правителства се състоят в това, че не са популяризирани възможностите за инвестиции у нас.

Премиерът Орешарски е помолил Жуогу банката му да бъде по-благосклонна към отпускането на гаранции за китайски инвестиции в България, така че да бъде облекчен и рискът от подобни инвестиции у нас.

БГНЕС