Правителството ни е най-академичното за последните 20 години – сред министрите има шестима доценти и четирима професори; най-непартийното правителство – само четирима министри са членове на политически партии; с най-много жени – седем от 18 министри са жени.

Това заяви премиерът Пламен Орешарски пред народните представители при представянето на отчета на правителството за първите сто дни от управлението му, предаде Агенция "Фокус".

Основните задачи на правителството за първите 100 дни са били: провеждане на стабилизационни мерки; коригиране на политики с доказани неблагоприятни ефекти върху икономическото и социално развитие; създаване на предпоставки и започване на реформи във всички области; формиране на екипи и обществени съвети за реализиране на целите в диалог с гражданското общество.

Първата реализирана мярка, според отчета, е връщане на нормалността в българската икономика чрез навременно разплащане на държавата с фирмите, отбеляза премиерът.

По думите на Орешарски драстично са намалели неизплатените възнаграждения на работници и служители.

"С 10% намаля междуфирмената задлъжнялост за месец юли. Изплатени са лихви по просрочия от страна на държавата – 13,1 млн. лв. за 2013 г. и 41,2 млн. лв. за 2012 г. Започнало е изплащането на 242 млн. лв. забавени плащания по договори за възлагане на обществени поръчки", заяви премиерът.

Значителна част от мерките на правителството са за насърчаване на стопанската активност и за париране на монополните явления. Това каза в пленарна зала министър-председателят Пламен Орешарски.

"Разработваме цялостна стратегия за ребалансиране на сектора на енергетиката. Предстои огромна работа по стабилизиране на енергийната система", каза министър-председателят.

"Разработихме стратегия за развитие на здравеопазването. Трудовият пазар е във фокуса на кабинета. Бяха реализирани няколко инициативи за подпомагане на най-бедните български домакинства, каза Орешарски и допълни, че мерките са недостатъчни”, посочи Орешарски.

"Имаме първи отменени концесии. Започнахме системни проверки на борсите за плодове и зеленчуци с цел да защитим местното производство от нерегламентирани търговски практики", заяви Пламен Орешарски.

Въведохме изискването за оценка на въздействието при приемане на нормативни актове, отбеляза премиерът.

"Една значителна част от мерките са за насърчаване на стопанската активност и срещу париране на монополните явления, основно в енергетиката. Друга част от мерките са с подчертана социална насоченост, въпреки фискалните рестрикции. В отделна група мерки могат да се идентифицират мерки за подобряване на законовата база за обезпечаване на едно по-справедливо правораздаване", отбеляза Пламен Орешарски.

Според него протестите у нас са „конфронтация заради самата конфронтация".

Орешарски е категоричен, че страната вече е започнала да се освобождава от страха. От години насам във всички други европейски страни бяхме свидетели на протести срещу фискалното затягане, а тук са с обратен знак - срещу фискалното разхлабване, допълни премиерът.

„Отново се откроихме сред останалите страни членки с организираните първи публични протести срещу малката степен на фискално разхлабване. Ще обърна внимание, че от години насам във всички други европейски, пък и не само европейски страни бяхме свидетели на масови протести с обратен знак - срещу фискалното затягане, при това в далеч по-богати страни от нас.

Отварям тази скоба за размисъл относно самоцелното противопоставяне и конфронтация срещу самата конфронтация", каза той.

"Ще разчитам на вашето критично отношение, като съм убеден в градивния му характер”, завърши изявлението си премиерът.

Изказването на Орешарски беше посрещнато с викове „оставка” от депутатите от ГЕРБ и бурни аплодисменти от управляващото мнозинство.

Днес от опозицията внесоха първия вот на недоверие срещу кабинета, който е в областта на инвестиционното проектиране.

Дарик, Агенция "Фокус"