Американският президент Барак Обама заяви днес, че е решен да даде шанс на дипломацията в проблема с ядрената програма на Иран, но поиска от Техеран "действия" и предупреди, че разногласията няма да бъдат изгладени "от днес за утре".

В реч пред Общото събрание на ООН в Ню Йорк президентът подчерта, че неговата страна е "окуражена" от избора на Хасан Рохани за президент на Иран, и добави, че последният е получил "мандат да следва по-умерена линия", намеквайки по този начин за позицията на неговия предшественик, ултраконсерватора Махмуд Ахмадинеджад. "Имайки предвид, че Рохани пое ангажимент да постигне споразумение, аз поисках от държавния секретар Джон Кери да води този процес с иранското правителство, координирайки плътно действията си с Европейския съюз, Обединеното кралство, Франция, Германия, Русия и Китай, продължи Барак Обама.

"Може да се окаже много трудно да се преодоляват препятствията, но аз съм убеден, че трябва да се опита с дипломация", продължи той, като призна дълбоките корени на недоверието между Вашингтон и Техеран, които скъсаха дипломатическите си отношения през 1979 г. в разгара на ислямската революция. В речта си, която беше посветена главно на Близкия изток, американският президент спомена сирийската тема и поиска "твърда" резолюция на Съвета за сигурност на ООН за унищожаване на химическия арсенал на Дамаск и обеща "последици" за режима на Башар Асад, ако не удържи на думата си. Обама съобщи, че САЩ отделят 340 милиона допълнителна помощ за сирийските бежанци, което увеличава с една трета обещаната по-рано помощ на Вашингтон. В случая с Египет, чийто президент ислямист Мохамед Морси беше свален от армията една година след като спечели демократичните президентски избори, американският ръководител обеща, че продължаването на подкрепата на САЩ за страната ще зависи от напредъка към демокрация. /АФП `