Наскоро започнахме проверка за чистотата на морските води, което е много интересно предвид оплакванията на редица туристи, които казват, че морето ни е отвратително мръсно. Това каза зам.- главният прокурор Камен Михов, предаде репортер на БГНЕС.
Прокуратурата за първи път прави проверка, свързана конкретно с този проблем – за чистотата на морските води и за източниците за замърсяване за цялото крайбрежие. Проверката е започнала преди седмица, защото от обвинението не са искали да правят бомбастични изявления по време на сезона на морето. "Но определено сме обезпокоени от качеството на морската вода", посочи Камен Михов. За проверката прокурорите са ангажирали 4-5 агенции – РИОСВ, МОСВ, Басейновите дирекции, местните администрации. Зам.-главният прокурор очаква в рамките до 2-3 месеца да успеят да обобщят резултатите от тази проверка.
Прокуратурата е задала въпроси, възложила е на административните прокурори по места да събират информацията, която им е необходима за анализ и евентуално ще предприеме някакви действия в рамките на правомощията си. Камен Михов не поиска да информира преди да са излезли резултатите.
Държавното обвинение прави проверка и за това как се изпълнява задълженията за доставка на дърва за огрев по ваучерите. При тях е получена информация, че има опити за измами в това отношение – като например доставката по ваучера е отбелязано, че се доставят 5 кубика дърва, а те са по-малко. Информацията е и за промяна в конструкцията на автомобилите за доставка – има редица фирми, които участват в доставката на дървен материал. Прокуратурата е възложила проверка на Автомобилна администрация, КАТ, ДАИ и редица други контролни органи да проверят какво е състоянието и на автомобилите за доставка и на документите.
Камен Михов посочи, че проверката е в цялата страна, започва преди по-малко от месец, оплакванията са постъпили в прокуратурата в Сливен и окръжният прокурор ги е сезирал с предложение за проверка. Това, с което са сезирани всъщност е точно, че има промяна в конструкцията на автомобилите, с които се доставят дърва. Ако един автомобил може да пренесе примерно 5 кубика дърва, тъй като е скъсена каросерията стават 3 кубика, тоест в двора се доставят по-малко от обявеното.
Зам.-главният прокурор очаква проверката да приключи скоро, тъй като започва новият сезон. "Ако се установят действия свързани с данни за извършено престъпление във връзка с доставката на този дървен материал ще сезираме съответната прокуратура за предприемане на действия свързани с наказателна отговорност", обясни зам.-главният прокурор.
Камен Михов участва в представянето на проект "Изграждане на капацитет на Прокуратурата на Република България за взаимодействие с гражданското общество". Той посочи, че големият проблем на прокуратурата в последните години е доверието на обществото в това какво вършат те и сравнително ниския имидж на прокуратурата, която е упреквана в какви ли не грехове. Той посочи, че това трябва да се опитват да преодоляват, защото доверието в прокуратурата при взаимодействията с други държавни органи е изключително важен и дава резултати. Той посочи, че до голяма степен основната цел на този проект е да се възстанови добрата комуникация с гражданското общество да се търси подкрепа в името на по – високия авторитет на прокуратурата.
Проектът е с период за изпълнение 18 месеца, на стойност 599 335 лева и се осъществява с финансовата подкрепа на Оперативна програма "Административен капацитет", съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд. Целта на проекта е повишаване на ефективността, прозрачността и общественото доверие в дейността на прокуратурата чрез установяване на устойчива политика за публична комуникация и прилагане на мерки за подобряване на общата координация и професионалната практика на прокуратурата при взаимодействие с гражданското общество. Ръководител на проекта е бившия зам.-главен прокурор Галина Тонева.
Договорът е сключен през септември миналата година. Тонева посочи, че проектът стартира със закъснение от датата на сключване на договора, но то е полезно, каза Галина Тонева. Тя обясни, че това е така, защото е след изготвяне на функционалния анализ възложен от новото ръководство на прокуратурата. Стелияна Кожухарова припомни, че за отминалите няколко години по данни на НЦИОМ доверието в прокуратурата е около 14,15-19 процента и рядко се минават 20 - 21%. В същото време 51 - 52 е процентът на неодобрение при тези проучвания. Около 20 - 26% са хората без мнение. Първа стъпка ще е провеждане на проучване, което да покаже изходната база на обществено доверие и да покаже дали са успели да го променят. /БГНЕС
Коментари
Добави коментар