Финансовият министър представи основните параметри на Бюджет 2014 пред участниците в тристранния диалог.
"Основен приоритет е образованието и ученето през целия живот, разглеждаме образованието като основен фактор за растежа, реформата в здравния сектор е друг приоритет на правителството. Целта е да преодолеем изтичането на ресурс в неефективна посока, основен приоритет е оптимизацията на администрацията, идеята е да се направи внимателен преглед на структурите и те да се оптимизират", обясни финансовият министър.
Местната власт също е един от приоритетите на Бюджет 2014, заяви Чобанов в началото на заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС).
Финансовият министър напомни, че местните власти ще могат да кандидатстват с проекти за финансиране от новия фонд, който ще бъде създаден и който ще бъде с общ бюджет от 500 милиона лева.
В разчетите по бюджетните взаимоотношения на общините с централния бюджет са предвидени 81,5 млн. лв., като парите за делегирани от държавата дейности нараства с 46,5 милиона лева, 10 млн. лв. повече се дават за изграждане на общински пътища и 10 млн. лв. повече за капиталови разходи.
Увеличаването до 340 лв. на минималната работна заплата отговаря на основните принципи на политиката по доходите по отношение на нископлатените работници, подчерта социалният министър Хасан Адемов.
През следващата година нетният размер на възнаграждението на осигурените на минималната работна заплата ще стане 266 лв., което с малко надвишава линията за бедност за страната, обясни той.
На практика разполагаемият доход на тези, които са осигурени на минималната работна заплата, ще се увеличи с 23,50 лв. на месец.
Напрегнат, но осъществим е планираният в Бюджет 2014 ръст на данъчните приходи, коментира преди заседанието на НСТС председателят на Асоциация на индустриалния капитал в България (АИКБ) Васил Велев.
Той коментира, че в бюджета има заложен по-голям буфер и напомни, че са увеличени средствата за неотложни и непредвидени разходи до над 700 млн. лева.
При недостигане на приходи, следва да се върви към намаляване на административните разходи, а не да се задържа възстановяването на ДДС и забавяне на плащането по изпълнени обществени поръчки, подчерта той.
В Бюджет 2014 са намалени разходите за сигурност и отбраната, увеличени са разходите за образование, това са правилни стъпки, но могат да бъдат и по-решителни, коментира още Велев.
От АИКБ обаче смятат, че увеличението на минималната работна заплата е грешка. Това ще доведе до задържане на тенденцията за ръст в заетостта, смята Велев.
От увеличението на минималната работна заплата ще бъдат засегнати над 100 000 заети в икономически сектори, в които средното заплащане на труда става много близко до минималната работна заплата, коментира той.
БГНЕС, "Фокус"
Коментари
Добави коментар