Априлското въстание избухва предсрочно на 20 април стар стил (1 май нов стил) 1876 г., в Копривщица. По план е трябвало да избухне десет дни по-късно.

Жестокото потушаване на въстанието и отзвука на зверствата в Европа са повод за провеждане на Цариградската конференция.

Решенията ѝ са първото международно признание на правото на българите да имат своя държава в етническите си граници, очертани вече от борбата за църковна независимост. Така Априлското въстание, макар и военно неуспешно, води до най-големия политически успех на българската нация дотогава.

Отказът за осъществяване на решенията на Цариградската конференция от страна на османското правителство води обявяването на Руско-турската война, а тя – до Освобождението на България.

Мнението, че Априлското въстание е неуспешно, оспорва директорът на Националния исторически музей проф. Божидар Димитров. „За Априлското въстание, ако сега четете учебниците, независимо от кого са написани... те завършват по един и същи начин: „Априлското въстание завърши с неуспех“. Това е най-голямата глупост, която са писали и продължават да пишат, за съжаление, съставители на учебници.

Априлското въстание е най-успешното въстание в българската история“, коментира историкът пред агенция „Фокус“. „Въстанията не избухват поради военни причини, т.е. кой ще бие на бойното поле. Въстанията избухват по политически причини. Политическата цел на Априлското въстание е възстановяване на българската държава. И точно това се случва, именно благодарение на него, в следващите две години“, каза проф. Димитров.

„В резултат на зверствата, извършени от турците по време на Априлското въстание се събира конференция на Великите сили, които и тогава, както и днес решават съдбините на Европа: и какви държави да има ли, да няма, промени в границите и така нататък.

И тази конференция на Великите сили като отчита, че българският народ е направил една решителна заявка за независимост – това въстание, т.е. показва вече, че готов да умре, да пролее потоци от кръв, за да бъде независим – решават България да стане независима държава.

Отказът на Османската империя да се съгласи с това, което предлагат Великите сили, довежда до военно изпълнение на решенията на Цариградската конференция. Защото Руско-турската война не е нищо друго освен военно изпълнение на тези решения“, коментира още проф. Димитров.

vesti.bg