Много авиокомпании решиха във вторник да спрат полетите си до главното международно летище на Израел поради опасения за безопасността на пътниците си, след падането на ракета в близост, съобщи АФП. Полет до Израел от София също бе анулиран, съобщи репортер на БГНЕС.

Авиокомпаниите демонстрират изключителна предпазливост след катастрофата на полет MH17 на Малайзийските авиолинии в четвъртък, вероятно свален от ракета земя-въздух над Украйна.

Федералната агенция по авиация на САЩ (Federal Aviation Administration - FAA) спря полетите на американски въздухоплавателни компании от и до Израел във вторник за срок от 24 часа.

Държавният секретар на САЩ Джон Кери, която пътува до Кайро, за да се опита да постигне прекратяване на огъня в ивицата Газа, обаче увери по телефона израелския министър-председател Бенямин Нетаняху, че забраната е мотивирана само от съображения за безопасност, а не за да се окаже натиск върху Израел.

Той добави, че Съединените щати ще решат дали да продължат забраната в рамките на 24 часа, според говорителката на външнополитическото ведомство Дженифър Псаки.

Европейската агенция за авиационна сигурност (European Aviation Safety Agency- EASA) заяви в същия ден пред АФП, че ще препоръча на всички европейски компании, не по-късно от сряда, да спрат да летят до Израел. Много компании обаче не изчакаха официални насоки за действие като "Делта Еърлайнс", "Ер Франс", "Луфтаханза", "Изиджет" и - както установи репортер на БГНЕС – "Уиз Еър", която лети от София до летището "Бен Гурион" в Тел Авив. Същото направиха "Аерофлот" и други руски авиокомпании, като самолетът на "Аерофлот" се върна в нощта срещу сряда, докато летеше над Черно море. "Делта" също отклони един от полетите си във въздуха малко преди да кацне на "Бен Гурион". Боингът 747, който идваше от летище "Кенеди" (JFK) в Ню Йорк с 290 души на борда, бе пренасочен към летището "Шарл дьо Гол" в Париж.

Говорител на Държавния департамент посочи от Вашингтон, че САЩ са се консултирали с израелското правителство преди вземането на това решение.

Две седмици след началото на офанзивата на Израел в Ивицата Газа, при която досега бяха убити над 630 палестинци, генералният секретар на ООН и първият дипломат на САЩ се опитват да помогнат за прекратяване на огъня. Двайсет и седем войници и двама израелски цивилни също загинаха от началото на операциите.

В понеделник Държавният департамент призова американските граждани да не пътуват до Израел, Газа или Западния бряг.

"Ер Франс" заяви във вторник, че е анулирала полетите си до и от Тел Авив "до второ нареждане". "Луфтханза" направи същото за срок от 72 часа "заради безопасността на пътниците и екипажите". Холандската "КЛМ" прекрати полетите, като се позова на "съображения за сигурност".

След това гръцката "Иджиън еърлайнс" (Aegean Airlines) обяви в Туитър, че отменя полета за сряда сутринта между Атина и Тел Авив, без да се уточнява причината и до "следващата информация за други полети". "Алиталия" също анулира полетите до Тел Авив във вторник. Испанската "Иберия" направи същото във вторник вечерта за Тел Авив, като обяви, че ще направи преоценка на ситуацията в сряда сутринта. "Иберия" има два полета дневно между Мадрид и Тел Авив.

Британската нискотарифна авиокомпания "Изиджет" (EasyJet), която първоначално реши да продължи да лети, после промени мнението си и спря полетите до Тел Авив за 24 часа.

Според АФП обаче "Бритиш еъруейз" (British Airways) продължава полетите.

Изпълняващата полета София - Тел Авив унгарска нискотарифна "Уиз еър" (Wizz Air) анулира полета в сряда сутринта.

"Еър Канада" няма да лети до "Бен Гурион".

Катастрофата на малайзийския пътнически самолет над Украйна разголи истината за уязвимостта на гражданските самолети срещу ракетите земя-въздух дори над 10 хил. м височина, когато летят над зони на военни конфликти, сред които са източната част на Украйна и Близкия изток.

Израелският министър на транспорта обяви във вторник, че няма "никаква причина" авиокомпаниите да анулират полети до Израел.

Поредицата отменени полети може да има въздействие върху туризма в Израел, вече засегнат от петнайсетте дни конфликт с между израелските сили и палестинската Хамас, съобщи АФП.

Според информацията на сайта flightradar24 до Бен Гурион в този час продължават да летят самолетите на израелски авиокомпании, а транзитни полети заобикалят зоната. /БГНЕС