Изграждането и правилното управление на Ислямски институт би контролирал разпространението на радикален ислям, заяви председателят на ДАНС Владимир Писанчев в Народното събрание. Той обяви, че в момента няма директна терористична заплаха за България.

Писанчев бе изслушан на закрито заседание във връзка с акцията срещу разпространението на радикален ислям, предаде репортер на БГНЕС.

Владимир Писанчев заяви, че е обяснил на депутатите подробности за операцията, като е получил най-различни въпроси и мнения, а някои депутати са го обвинили в лаконичност. Председателят на ДАНС е направил всичко възможно, за да убеди депутатите за необходимостта от тази акция. По отношение на необходимостта от изграждане на ислямски институт Писанчев заяви, че "трябва да поддържаме нормалния ислям и да подкрепяме нормалната вяра на хората". "Трябва да се пресичат в корен всякакви екстремистки наклонности", каза той. Изграждането на такъв институт може да помогне за контролиране на разпространението на радикален ислям, стига да има правилен подход, сподели Писанчев.

Макар да обяви, че няма опасност директна терористична заплаха за България, запитан за опасността от радикален ислям, той подчерта, че има такава опасност. "Има такава опасност, защото имаме конфликт, който се разраства. Имаме реална заплаха, с която трябва да бъдем много внимателни. В момента конкретни заплахи за държавата няма", каза той.

Като цяло обстановката се напряга с всеки изминал момент и държавата трябва да реагира – институционално и законодателно, добави той и обяви, че ДАНС сама по себе си не може да се противопостави на тази заплаха, както и останалите специални служби. "Нуждаем се от анализ на ситуацията и стратегия", призова Владимир Писанчев. На въпрос дали акцията е щяла да има по-голям ефект, ако е била забавена той отговори, че вероятно би довела до събирането на повече доказателства. Все пак Писанчев подчерта, че и в момента има достатъчно доказателства и материал за анализ. "Не мога да навлизам в подробности. Бях обвинен за това в Народното събрание. Има следствие, вече е на ход прокуратурата. Не мога да давам прекалено много подробности", обяви той.

Запитан дали е усетил намерения да бъде сменен като шеф на ДАНС Писанчев отговори, че такава възможност съществува, тъй като човекът на този пост така или иначе се избира от Народното събрание. Оставката му дори е била поискана от депутати по време на изслушването, но той самият няма да я подаде, каза Писанчев пред журналистите.

Обсъдени са промени в наказателния кодекс, свързани с инкриминирането на последователството на организации от типа на "Ислямска държава" и когато заработят парламентарните комисии ще бъдат обсъдени подобни промени, съобщи още Писанчев. Необходим е анализ и оценка на направеното в Западна Европа по този въпрос, каза той.

"България е в центъра на сериозни събития. Тя се намира между две големи кризисни точки, които са дългосрочни и няма да свършат скоро. Нуждаем се от много внимателна стратегия. Опитахме се да направим превенция на нещо, което се опитва да се създава и мисля, че няма да е единствено. Цялата държава трябва да направи анализ на ситуацията и стратегията на това какво правим между тези две кризисни точки. България започва да заема доста стратегическо място в Черноморския басейн", анализира шефът на ДАНС. Същевременно на въпрос дали е необходимо свикване на Консултативен съвет по национална сигурност при президента Писанчев отвърна, че такава необходимост в момента няма.

По-рано депутатите от "Атака" напуснаха изслушването на Писанчев и го обявиха за фарс. /БГНЕС