Учени откриха най-дълбоководната риба по време на изследвания в дълбините на Тихия океан, съобщи в."Гардиън".

Те заснели кадрите на дълбочина от 8145 метра. Те също така открили и няколко нови вида обитатели на Марианската падина, като заснели за първи път свръхгигант амфипод.

Международен екип от морски биолози, геолози, микробиолози и генетици направиха откритието след 30-дневна експедиция. Екипът, който включва учени от Университета на Абърдийн, записали кадрите с помощта на британското устройство (Hadal-Lander), което е пригодено за най-дълбокото гмуркане, правено досега.

Учените вече открили рибите, живеещи на дълбочина между 6000 и 8000 метра, като дълбочината, на която е направено откритието сама по себе си е рекордна. Експертите се надяват да успеят да слязат още по-надълбоко.

Новооткритата риба е изключително крехка, с големи перки, приличащи на крила и с глава, наподобяваща карикатура на куче. Те също уловили в кадър рядко голям амфипод, вид ракообразно, което беше хванато в капан във водите на Нова Зеландия през 2012 г. На филма се вижда как морският гигант плува, отблъсквайки други потенциални хищници с големия размер на тялото си и защитната си опашка. /БГНЕС