Шуменската екоинспекция е готова да стартира унищожаването на старите и опасните пестициди, съхранявани на територията й. Към момента 8 общини в Шуменско имат Б-Б кубове, а броят им е общо 125, съобщи за ШУМ.БГ директорът на РИОСВ – Шумен Теофан Димитров.

Трайното обезвреждане на химикалите ще стане по проект на екоминистерството. Той е на стойност към 7 млн. лв., одобрен е, вече има избран изпълнител и се очаква старта му.

“Имаме готовност това трайно обезвреждане да започне от Шумен и за това съм уведомил министъра на околната среда. Удовлетворен ще бъда Шуменска област да е една от пилотните, и от тук да се започне”, каза Димитров. Според него реализацията на проекта ще предотврати по нататъшната опасност от замърсяване на околната среда и ще гарантира спазването на екологичните, здравните и други регулаторни изисквания.

В община Шумен има 15 Б-Б куба, които се съхраняват на селскостопанското летище в с. Градище. В община Венец са 28 и се намират в с. Изгрев. Такива има още в Каспичанско – 12 бр., съхранявани в с. Марково, 10 са в с. Сини вир, община Каолиново, а в с. Хан Крум, община Велики Преслав, се съхраняват – 34 контейнера. По 6 броя има в Смядово, с. Хърсово, община Никола Козлево, във върбишкото село Конево, както и 8 в новопазарското с. Мировци.

Във всичките 125 стоманобетонни контейнера се съхраняват общо 226 хил.кг и 48 хил. литра прахообразни и течни препарати, залежали и негодни за употреба, сочат данните на екоинспекцията за Шуменска област. По-голямата част от тях са още от времето на ТКЗС-тата.

Те са под постоянен контрол на екоинспекцията и се извършват както планови, така и извънредни проверки. Досега не са констатирани разпилявания и течове на пестициди в земните площи, но са установени нарушения в изолацията, както и нарушения на терените в близост до контейнерите. За тези нарушения има предписания, които са изпълнени своевременно, казаха от екоинспекцията.

Освен Б-Б кубовете на територията на областта има и 13 склада за съхранение на негодни за употреба или с изтекъл срок на годност пестициди. Те също са високорискови обекти и ще бъдат трайно обезвредени до 2019 г. с помощта на одобрен проект на МОСВ по Българо-Швейцарска програма за сътрудничество. Проектът “Екологосъобразно обезвреждане на негодни за употреба пестициди и други препарати за растителна защита”, който ще се реализира в цялата страна, е на стойност към 38 млн. лв.

ШУМ.БГ