Европейският военнопромишлен комплекс е изправен пред сериозни трудности, тъй като инвестициите в проучвания и развойна дейност намаляват, заяви новият ръководител на Европейската агенция по отбрана, цитиран от "Ройтерс".

Много европейски правителства намалиха разходните си за отбрана и развитие на военни технологии след финансовата криза през 2008 г., което от своя страна се отрази на фирмите в сектора. Едва след началото на кризата в Украйна някои правителства се заеха да инвестират повече средства в сферата.

"Инвестициите в развойна дейност в сферата на отбраната са притеснително ниски, а в последните години намаляват все повече", заяви Хорхе Домек, който миналия месец пое ръководството на Европейската агенция по отбрана. По данни на агенцията през последните 5 години инвестициите в развойна дейност са намалели с 15%.

"Наистина искам да можем да запазим възможностите за развитие на военна технология, с които разполагаме в Европа, тъй като това е единственият начин да съхраним индустрията в средносрочен и дългосрочен план", добави Домек. "Единственият начин да се развиваме е да разполагаме със стабилна индустриална база и да инвестираме в проучвания", заяви той.

Според него за Европа ще бъде трудно да поддържа "стратегическа автономия" в областта на външната политика и сигурността, ако не разполага със силен военнопромишлен комплекс. За целта европейските държави трябва да си сътрудничат в развиването на военните си способности.

Домек даде примери за програми на различни държави, които подпомагат инвестициите в развойна дейност в сферата на отбраната. Той посочи Белгия, която е освободила тези разходи от данък добавена стойност.

Малките и средните предприятия също могат да спечелят от инвестирането на средства в проекти с "потенциална двойна употреба", които могат да бъдат ползвани и извън сферата на отбраната, посочи той.

На среща на върха през декември 2013 г. лидерите на ЕС взеха решение за създаване на следващо поколение европейски разузнавателен дрон до 2025 г., който да може да се конкурира с американските модели. Домек заяви, че Франция, Италия и Германия могат да направят проучване на възможностите за създаване на такъв безпилотен самолет. На нова среша на върха през юни ще бъде обсъдено засилването на сътрудничеството във военната област в ЕС.  

dnevnik.bg