Доскорошният шеф на столичното следствие Петьо Петров остава следовател. Предложението на главния прокурор Сотир Цацаров по искането на Петров да напусне системата не получи необходимия брой от 13 гласа от членовете на Висшия съдебен съвет. След разгорещен дебат 12 души от кадровия орган на Темида гласуваха "за" напускането на Петров, четирима бяха против, а двама се въздържаха.

Това означава, че срещу Петков ще може да се търси дисциплинарна отговорност и той няма да може, поне засега, да напусне системата с обезщетение от няколко заплати.

Според чл. 225 ал. 1. от Закона за съдебната власт:
При освобождаване от длъжност съдия, прокурор или следовател с повече от 10 години стаж на такава длъжност има право на еднократно парично обезщетение в размер на толкова брутни месечни възнаграждения, колкото прослужени години има в органите на съдебната власт, но не повече от 20.

Петров има 14 години стаж. Подобна ситуация имаше при гласуването на злополучния опит на бившия съдия Венета Марковска да стане конституционен съдия. Тогава етичната комисия на съвета се забави, въпреки че беше залята със сигнали срещу магистрата, и не внесе предложение за дисциплинарно производство срещу нея. Така тя напусна системата с около 100 хил. лв. обезщетение.

Срещу Петров има няколко проверки, една от които започна след решението на Върховния касационен съд (ВКС) по делото за подкуп "Цонев, Сантиров, Попов", в което беше записано, че случаят, по който Петьо Петроев е основен свидетел, е емблематичен за това, че е подстрекателство към подкуп.

"Правен свят" предаде, че повод за разгорещения дебат е станало питане от представляващия съвета Соня Найденова дали в някоя от комисиите на съвета не се разглежда решението на ВКС и дали главният прокурор ще предостави резултатите от проверката в столичното следствие след изчезването на тефтера по делото "Филип Златанов". Тя приключи със становище, че няма виновни в столичното следствие.

Цацаров обясни, че до момента са снети обяснения от Петров, както и от състава на МВР, ДАНС и прокуратурата, които към онзи момент са участвали в планирането и осъществяването на това разследване. Не са снети обяснения само от Бойко Найденов. Цацаров обеща проверката да приключи в срок и резултатите да бъдат предоставени на съвета.

Главният прокурор се опита да убеди членовете на съвета, че оставката на Петров няма да попречи срещу него да бъде образувано наказателно производство.

Цацаров, който видимо се ядоса, заяви, че държавното обвинение има интерес да се освободи по най-бързия начин от лицето Петров.

"Оставката е внесена днес, защото прокуратурата и системата имат интерес да удовлетворят тази молба и лицето да не работи в прокуратурата. Всякакви други имиджови измивания "може, трябва да се провери" са опити да бъдат чути от екрана долу", заяви главният прокурор.

Той дори нападна ВСС с въпроса защо са се забавили да образуват проверка срещу Петьо Петров.

"Като има толкова отдавна известни факти, защо не е образувано дисциплинарно производство? Не може да му блокираме оставката. Няма да чакам някой да реши, че сега му е дошъл пропагандният момент. Какво да я правя тази оставка, да си я държа в прокуратурата ли", раздразнено продължи изказването си Цацаров. Милка Итова настоя Петьо Петров да бъде освободен, защото така щяло да се освободи място за човек, който ще работи.

А членът на ВСС Калин Калпакчиев поиска отлагането на предложението на Цацаров, но то беше отхвърлено. 

dnevnik.bg