Тристранните срещи, които направихме със Сърбия, и тези, които бихме могли да направим заедно с инвеститори от арабския свят и други страни, гарантират спокойствие на региона – заедно можем да ги убедим, че този регион е спокоен и е политически стабилен, прогнозируем.

Това, каза министър-председателят Бойко Борисов след съвместното заседание на правителствата на България и на Румъния в Крайова, съобщиха от правителствената пресслужба. Според него двете страни заедно ще защитават по-добре интересите си в Брюксел и подписаните днес споразумения дават достатъчно основания за това.

В рамките на срещата в Крайова бяха подписани двустранни документи за сътрудничество, сред които в областта на здравеопазването, туризма, за избягване на двойното данъчно облагане и др.

Борисов посочи, че двете страни могат да си сътрудничат много ефективно в борбата срещу контрабандата, тероризма и трафика на хора в резултат на сключените споразумения между вътрешните министри. Той призова българските и румънските служби да работят заедно за опазването на границата, особено в светлината на очаквания засилен миграционен натиск. "Във FRONTEX очаквам подкрепа от страна на Румъния за България, защото този миграционен натиск, особено сега – след операциите, които следват в Средиземно море, ще дойде на българската граница, а от там и в Румъния. Затова призовавам българските и румънските служби, под вещото ръководството на министрите им, да обменят информация, да работят съвместно за опазване на общата граница", заяви Борисов.

"Ще бъдем по-силни и по-уважавани, ако сме заедно, както сме днес. Заедно влязохме в НАТО, в ЕС, заедно ще влезем в Шенген, заедно ще развиваме проектите и по плана "Юнкер". Заедно ще покажем на Сърбия и на другите страни от региона какъв е моделът, който трябва да бъде следван", заяви министър-председателят на Румъния Виктор Понта. По думите му, най-голямата грешка би била двете страни да бъдат хванати в клопката да се съревновават. Понта подчерта, че България и Румъния са две демократични страни – членки на ЕС и на НАТО, а също така са приятели, имат общи интереси и работят заедно по важни проекти.

"От първата си среща с премиера Борисов преди три години оцених, че той е изключително ефективен и прагматичен. Точно такава ще бъде от тук нататък връзката между двете правителства и нас двамата", добави още Понта. Той благодари на българския министър-председател за сътрудничеството и за приятелството и добави, че очаква скоро да се видят и в България. /БГНЕС