Варненската окръжна прокуратура е поискала запор на банкови сметки и акции в различни дружества на бизнесмена Веселин Марешки с обща стойност близо 14 млн. лв. Това стана ясно по време на днешното заседание на апелативния съд в града. Искането за налагане на обезпечителните мерки вече беше отхвърлено от Варненския окръжен съд, а държавното обвинение обжалва решението пред по-висшата инстанция.

Марешки бе подведен под съдебна отговорност като обвиняем по досъдебно производство за изнудване. Според разследването през есента на миналата година той е поискал дължим наем в размер на 10 хил. лв. за прилежащи части и тераса към ресторанта "Ред хот пица". За да го получи, заплашил наемателя на заведението Асен Миланов, че ще разруши пицарията му или ще я затвори, ако не получи исканата сума.

Следствието е установило също, че за да постигне целта си, Веселин Марешки е спрял електрическото захранване на ресторанта и частично е съборил незаконно изградената тента.

Скандалът влезе в медиите с любопитната подробност, че тогава Марешки влезе и във физически сблъсък с общинския съветник Костадин Костадинов, който присъствал на мястото, за да защити Миланов. Според обвинителния акт по случая същия ден Веселин Марешки е унищожил и повредил имущество на дружеството "Ред хот България" (стопанисващо ресторанта), като размерът на щетите възлизал на близо 15 хил. лв.

По този повод Окръжна прокуратура - Варна, е поискала от окръжния съд в града да наложи запор на банкови и разплащателни сметки на Марешки, на акции в две дружества за повече от 13.6 млн. лв., както и на част от хотел, който е в строеж.

Съдът обаче отказа да наложи запора, тъй като според решението му "няма убедителни доказателства за това, че "Марешки е осъществил заплаха", а повредената от него тента на ресторанта се оказала незаконно поставена.

В хода на съдебното дело по случая не бяха открити и обосновани данни за изнудване от страна на Марешки, а искането за запор на сметки и имущество беше определено като неоснователно, тъй като представлявало "сериозно вмешателство в имуществената сфера на обвиняемия".

Днес апелативният съд във Варна се е запознал с протеста на окръжната прокуратура срещу решението на първата инстанция. В него се посочва, че през март тази година Марешки е прехвърлил търговски дялове в над 100 дружества на свои роднини. Обвинението настоява за налагане на "своевременни обезпечителни мерки" до приключване на наказателното производство спрямо бизнесмена и посочва банкови сметки, акции и ограничено вещно право на строеж, които да бъдат запорирани.

Според защитника на Марешки адвокат Милен Ралчев обаче прокуратурата не е събрала доказателства за това кой е собственик на акциите от двете дружества, чийто запор е поискала. Освен това според него поисканият запор от почти 15 млн. лв. не съответства на имуществената вреда, нанесена на дружеството "Ред хот България" в размер на 13.6 хил. лв.

dnevnik.bg