Присъствието на войски на НАТО в Черно море и на българска територия не е продиктувано от непосредствена заплаха, заяви генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг пред БНР и допълни, че решението на САЩ да разположат тежко въоръжение е взето на двустранна основа, а не на ниво НАТО

"Искам да подчертая, че НАТО не прави нищо в България, освен ако тя не го поиска. Българите решават какво правим съвместно в страната ви. Всички трябва да разберат, че НАТО е тук за да защитава всички съюзници, включително България на принципа "един за всички-всички за един". Не виждаме непосредствена заплаха за нито една държава-членка на НАТО, в това число за България. Въпреки това, живеем в променена и по-опасна среда на сигурност. Тя се дължи на заплахата от "Ислямска държава" на юг, на насилието в Ирак, Близкия изток и Северна Африка, което вдъхновява за терористични атаки в собствените ни държави - видяхме го в много европейски страни, включително в България.

После идва съвсем различната заплаха от Изток, където виждаме една по-нападателна Русия, която от години инвестира значителни суми за отбрана и тежко въоръжение. Тя демонстрира желание да използва сила, за да променя граници като анексира части от територията на съседна държава. Случаят с Крим е първият от края на Втората световна война насам. Затова трябва да се адаптираме към по-опасната среда на сигурност", коментира Столтенберг.

Военният министър Николай Ненчев съобщи, че в България ще бъдат разположени 14 американски танка за участие в съвместно учение. Няма предложение от САЩ за постоянното разполагане на тежка техника в България.

Миналия месец американският министър на отбраната Аштън Картър заяви в Талин предстоящото разполагане на американско оръжие в България и още пет страни от Централна и Източна Европа, а българският му колега Николай Ненчев заяви, че София не е уведомена и официално искане не е постъпило.

dnevnik.bg