След близо 3 часа дебат депутатите одобриха подуправителите на БНБ, предложени от новия гуверньор Димитър Радев. Това стана основно с гласовете на ГЕРБ и ДПС. Представители на Реформаторския блок изразиха остро несъгласие с това хора от досегашния екип да останат в ръководството на централната банка като основно несъгласието беше насочено срещу избора на Димитър Костов за шеф на управление "Банков надзор".

След прегласуване заради липсващи няколко депутати от залата в този момент кандидатурата му за 6-годишен мандат беше подкрепена от 122 депутати, 65 бяха против, а четирима се въздържаха.

За оставането на поста на ръководител на управление "Емисионно" на Калин Христов гласуваха 125 депутати, 58 бяха против, 9 се въздържаха. Основният брой гласове отново дойде от ГЕРБ, ДПС и БДЦ.

Бившият главен юрисконсулт на БНБ Нина Стоянова оглавява управление "Банково", подкрепена от 126 депутатски гласа.

И тримата имат шестгодишен мандат, като за Димитър Костов и Калин Христов той започва да тече от приключването на настоящите им.

Най-острите изказвания срещу предложените от новия управител на БНБ кандидатури дойдоха от БСП и от Реформаторския блок. Димитър Радев бе призован от Реформаторите да използва шанса да оттегли предложените кандидатури, основно тази на Димитър Костов. Аргументът за това е, че е бил финансов министър в кабинета "Виденов", период, в който имаше няколко банкови фалита.

Реформаторите против статуквото

Представители на Реформаторския блок, начело с депутата Мартин Димитров, очаквано се обявих против това настоящи подуправители на БНБ да остават в ръководството на банката. Той припомни, че при избора за втори мандат на Иван Искров единствено Синята коалиция се е обявила против с аргумента, че с избирането му се подлага под риск стабилността на банковата система.

"Днес сме отново в същата ситуация, но след тежкия фалит на КТБ. Смятате ли че това е добър старт на управителя, смятате ли, че печелите обществено доверие с тези кандидатури?", попита риторично Димитров, обръщайки се към Димитър Радев като му припомни, че е подкрепил с гласа си назначението му. По думите на Димитров с избирането на Димитър Костов не се постига стабилизиране на централната банка, а се поема рискът напрежението и проблемите да продължат.

Той призова управителя да се възползва от това, че вече е с гарантиран шестгодишен мандат и осигурена  по закон политическа независимост, да оттегли предложението си.

"След КТБ начело на банковия надзор трябва да застане някой с безспорен авторитет, който в живота си проблеми с банки никакви не е имал, символ на стабилност и вие да ни предложите финансов министър на Жан Виденов, когато фалираха повече от 10 банки. За нас тази кандидатура е обидна и не символизира стабилност", обяви депутатът.

Депутатът Настимир Ананиев допълни, че във всички акционерни дружества бордът на директорите носи отговорност и когато то фалира, не може да заема същата длъжност в следващите 5 г. "Защо тогава бордът на БНБ не носи никаква отговорност? Ние сменяме шапката и оставяме цялото тяло. Аз се радвам, че семейната снимка не беше допълнена с Цветан Гунев и Цветан Василев, а в България има много кадърни банкери с безупречна репутация", заключи той.

Атанас Атанасов попита защо не е била гласувана кандидатурата на Димитър Костов, когато е бил предложен да оглави банковия надзор от Иван Искров, а сега това се прави. "А може би отговорът е прост - тази кандидатура си е на Искров и сега я претопляме. Може би някои в годините са били послушни и затова се наричат експерти. Сигурен ли сте, че тези хора са с безупречна репутация?", попита риторично той.

"Гуверньорът на БНБ Димитър Радев трябва незабавно да предприеме необходимите мерки, за да започне възстановяването на доверието в Централната банка, защото с предложените и одобрени нови подуправители е пропуснал първата такава възможност", коментира след гласуването Антони Тренчев.

Преди около месец дадохме огромен кредит на доверие на Димитър Радев, а той като банкер знае, че кредитът се връща  с лихви, допълни Тренчев. "Зная, че банкерите обичат наказателни лихви, но от тях най-много страдат гражданите", посочи той, мотивирайки отрицателния си вот.

ГЕРБ в защита, от ДПС - мълчание

Очаквано на всички аргументи против предложените кандидатури за подуправители се изказаха няколко депутати от ГЕРБ, начело с председателя на бюджетната комисия на парламента Менда Стоянова.

Тя оцени дебата като политически в популистки, в който са взели участие много хора, които "хал хабер нямат какво работи БНБ и какви са нейните функции".

"Само преди няколко седмици избрахме Димитър Радев с доста сериозно мнозинство. Ние имаме доверие на Радев и затова днес ще гласуваме и за предлагания екип, защото той вярва в него, че компетентно ще си изпълнява правомощията. Много е лесно да се правим на морални съдници ида говорим, че целият банков елит е лош. Може би трябва да ги заточим някъде и да вземем нов банков елит", посочи тя.

Стоянова аргументира предложените за подуправители с техния професионализъм като посочи, че именно заради него, Иван Искров е делегирал всичко на експертите си и затова сега не може да бъде обвинен.

Представители на ДПС не взеха думата с изключение на Йордан Цонев, който в отговор на реплика за това, че движението ще направи възможен изборът на предложените подуправители, обяви, че никой не е в състояние да казва на партията какво да прави и как.

Изборът на подуправители като този на шеф на ДАНС

Депутатът от БСП Янаки Стоилов обвини мнозинството от ГЕРБ, че не е поискало дебатът да се предава пряко по държавните медии, защото трудно могат да се намерят убедителни аргументи в защита на кандидатите. "Това напомня горещото лято на 2013 г., когато се избираше председател на ДАНС (тогава на поста беше избран Делян Пеевски - бел. ред.). Новото мнозинство е изправено пред същия случай, но става дума не за националната, а за банковата сигурност".

Таско Ерменков отговори на множеството реплики по адрес на Димитър Костов и Жан Виденов със своя версия за това правителство.

"Правителството тогава беше жертва на същите соросоидни организации. Не то беше виновно за банковата криза, то бе жертва на тези соросоидни организации, за да бъде след това разграбена държавата! Това беше държавен преврат", заключи той разпалено.

Кой управлява държавата, кой има силата да промени категоричните позиции на водещи политици от ГЕРБ, попита от парламентарната трибуна депутатът от БСП Румен Гечев. Преди това той цитира множество изказвания на лидера на ГЕРБ, а сега премиер Бойко Борисов - от юли 2014 г., на председателя на парламента Цецка Цачева, на председателя на бюджетната комисия Менда Стоянова, които са настоявали целият управителен съвет на БНБ да подаде оставка и така да поеме отговорност за фалита на КТБ.

Гечев подчерта многократно, че промяната в позицията на ГЕРБ е странна и поиска  да получи отговор на въпроса защо е променена и под чие въздействие. "На въпроса "кой "трябва да се отговори, защото изпадаме в странна ситуация", каза левият депутат.

В същия дух се изказа и депутатът от Патриотичния фронт Емил Димитров - Ревизоро. Той също си послужи с доста цитати от изказвания на представители на ГЕРБ и запита: "До вчера тези хора (бел. ред- кандидатите за подуправители) нямаха репутация, днес вече имат и им вярваме, бяха част от проблема - сега са част от решението".

"Докарахме нов управител от чужбина, който имаше основното качество, че е необременен и необвързан, но побърза да предложи същите хора. Представям си какво щеше да стане, ако беше обременен", продължи иронично Димитров и допълни, че единственото качество, проявено от Радев, че е приел да работи със стария екип.

dnevnik.bg