Запазват се позициите на първите три политически сили, които доминират обществено-политическия живот на страната – ГЕРБ, БСП Лява България и ДПС.

Това се казва в анализ на Института за модерна политика (ИМП), базиран на национално представително социологическо проучване, проведено в началото на юли сред 1020 респонденти, информират от института.

Запазва се водещата позиция на ГЕРБ - 24.6%. Партията на Бойко Борисов продължава да е основен стълб в дясното политическо пространство със значителна преднина пред втората политическа сила БСП. ГЕРБ на този етап съумява да се предпази от остри управленски скандали и в рамките на управляващата коалиция играе по-скоро стабилизираща роля, особено на фона на противоречивата политика на по-малкия коалиционен партньор – коалицията "Реформаторски блок".

Делът от респондентите, които декларират подкрепа за БСП Лява България възлиза на 12.0%. Съпоставени с данни от предходни месеци, тези данни не подкрепят лансираните в публичното пространство хипотези за "разпад" и "срив" на БСП. Социалистите продължават да бъдат основния политически субект в лявото пространство, а видимите корекции в политическия курс - по-фокусирано отстояване на социалните интереси, антивоенни позиции и др. – стабилизират електоралната подкрепа за партията. Дали тази стабилизация ще се превърне в основа за растеж зависи главно от способността на БСП да търси подкрепа на по-широка основа, а не да се капсулира и самоизолира. Известна предпазна роля за БСП има липсата на друг мощен гравитационен център за левите избиратели.

Данните сочат, че на този етап по-малките партньори в правителствената коалиция запазват позициите си – Реформаторски блок (5,2%), Патриотичен фронт (5,2%) и АБВ (2,7%). Трябва да се подчертае обаче, че проучването е проведено преди събитията около неслучилите се конституционни промени, които станаха предмет на активна обществена полемика и имат потенциала да окажат влияние на електоралната подкрепа за тях.

Делът от респондентите, които заявяват подкрепа за "Атака" е 3.0% от всички анкетирани - достатъчно за преодоляване на 4-процентната бариера в парламентарен вот. Така партията на Волен Сидеров продължава да е най-голямата самостоятелна партия в сектора на патриотичните и националистически формации. Според данните от проучването подкрепа около и над 1 процент регистрират формации като ББЦ на Николай Бареков и "Движение 21" на Татяна Дончева. /БГНЕС