Германия и още няколко държави от Европейския съюз не могат да продължават да приемат несъразмерен дял пристигащи бежанци, каза днес правителствен говорител и настоя другите страни членки да направят повече, съобщи Ройтерс.

Германия очаква броят на приеманите от нея кандидати за убежище да се увеличи четворно, достигайки 800 000 тази година. Ръководителите на правителствата на две германски провинции казаха през уикенда, че общият брой може дори да стане 1 милион през 2015 г.

"Германия и още няколко страни приемат повечето бежанци", заяви правителственият говорител Щефен Зайберт. "При 28 европейски държави членки това не може да продължава така. Ще трябва да има по-справедливо разпределение на бежанците при по-голяма солидарност", каза той.

По думите му Европа се нуждае от нов подход, след като много държави членки вече не спазват Дъблинския регламент на ЕС, който предвижда повечето кандидати за убежище да остават в първата страна, до която са стигнали, докато заявлението им бъде разгледано.

Германският вицеканцлер Зигмар Габриел заяви вчера, че сегашната европейска политика за справяне с бежанската криза е "позорна", и добави, че "Европа заплашва да се провали заради този скандален подход" към ситуацията.

Междувременно стана ясно, че Холандия планира да затегне политиката си за предоставяне на убежище, като лиши от храна и подслон хората, които не са получили статут на бежанци в страната, предаде Ройтерс.

След като им бъде отказан статут на бежанци, тези хора ще бъдат настанени в подслони за няколко седмици. Ако не се съгласят да се приберат доброволно у дома, те ще бъдат или депортирани, или оставени на произвола на съдбата.

От ноември дясноцентристката коалиция на премиера Марк Рюте планира да затвори 30 регионални центъра за подслон на бежанци, в които кандидатите за убежище получават основни грижи, като легло, хляб и душ. Според плана на правителството шест национални центъра, които се подчиняват на по-стриктни правила, ще бъдат отворени за онези бежанци, на които е отказан бежански статут и които се съгласят да напуснат Холандия.

Предложението предизвика сблъсъци в самата управляваща коалиция между либералите на Рюте и техния малък коалиционен партньор Партията на труда. Според Рюте е лудост да се осигуряват подслон и грижи на хора, които отказват да напуснат страната, след като не са получили бежански статут.

"Говорим за хора, които могат да се върнат у дома. Техните правителства ще си ги вземат обратно, но те просто не искат да се приберат", каза Рюте. Местните власти, които сега управляват бежански убежища с национално финансиране, сезираха съда относно плана на Рюте за затягане на политиката. Според тях ако планът влезе в действие, той ще превърне много от бежанците в бездомници.

Някои от кметовете казаха, че ще търсят алтернативни източници на финансиране и няма да затворят убежищата за бежанци. Църковна група от Холандия дори внесе жалба срещу плана на Рюте в Европейския съвет за човешките права. Ако планът на Рюте влезе в действие, то Холандия, която прие стотици хиляди мигранти от Мароко и от Турция през 60-те и 70-те години, преди да затегне миграционната политика през миналото десетилетие, ще се превърне в една от най-непристъпните дестинации за мигранти в Европа.

Смята се, че в Холандия има около 10 000 - 20 000 незаконни мигранти или мигранти с нередовни документи. В ЕС само Великобритания и Швеция имат подобна строга миграционна политика.

Дания и Швеция, в които със силни позиции са антиимигрантски партии, продължават да подкрепят хората, на които е отказан бежански статут, като намаляват нивото на помощта само ако решат, че тези хора не сътрудничат на властите.

Холандия е 8-ата предпочитана дестинация за търсачите на убежище в ЕС. През 2014 г. в страната дойдоха 4 процента от общия брой на новопристигналите. Тази година броят на молбите за убежище скочи с 87 процента до 24 535.

Вести.бг