Българската народна банка вече няма да публикува тримесечните данни за кредитите и депозитите както и обобщените за лошите кредити и обезценките на банките, работещи в България. Това се разбира от бележка към надзорните данни за банковата система към 31 август, публикувани в края на септември, съобщава в днешния си брой "Капитал Daily".

Още от юни насам централната банка временно спря да качва на сайта си тези данни. Мотивът на централната банка за това решение е, че така щяла да се постигне "по-висока степен на хармонизация с данните за кредитните институции, публикувани от други надзорни органи и централни банки в ЕС".

Изглежда, хармонизацията протича по най-лесния начин, тъй като БНБ без много обяснения преустановява достъпа до информация, налична от години. Този ход е странен на фона на заявките на новия управител на централната банка Димитър Радев за повече прозрачност и откритост, както и на нуждата да се върне публичното доверие в регулатора и в банковия сектор след фиаското на банковия надзор с КТБ. При липсата на тези данни сериозно ще се ограничи възможността да се анализират процесите в банковия сектор", посочва изданието.

При това решение вече няма е възможно да се прави анализ на протичащите в банковия сектор процеси.

Част от нещата, които остават тайна при липсата на всички тези данни, е движението на депозити между банките. Няма да се вижда и различната цена на привлечения ресурс и на отпусканите кредити от отделните банки по сегменти. А в това число няма да е известно и коя банка има повече депозити от държавни ведомства и общини и колко плаща по тях.

От БНБ не не са отговорили на въпросите на "Капитал" какво налага ограничаването на данните. Изданието допълва, че няма единни правила за тази статистика, нито ограничения централните банки да предоставят дори повече информация.

Възможните обяснения за това решение са опит да се прикрие проблемна ситуация в банка или пък грешка, допусната от самата БНБ. Изданието посочва, че е имало такъв случай с данни, оповестени през март.

Дори и при преустановените данни от страна на БНБ тази информация все пак ще достига до публиката, но по-нарядко и с по-голямо закъснение.

dnevnik.bg