България няма да подпише писмо срещу изграждането на газопровода под Балтийско море, известен като "Северен поток 2", заяви премиерът Бойо Борисов пред журналисти в Брюксел преди срещата на върха ЕС – Турция. Той направи изказването, след като в петък агенция "Ройтрс" съобщи, че страната, заедно с още 9 държви е заявила в писмо до Европейската комисия, че проектът трябва да бъде подложен на строга регулаторна проверка. По-рано днес министърът на енергетиката Теменужка Петкова опроверга тази информация.

"Ние няма да подпишем такова писмо поради следните причини. Аз продължавам да считам, че газоразпределителят, или хъбът, или както искате го наричайте в България, който да събира втечнен газ, е голяма реалност. Аз съм да има и "Северен поток 2", да има и газов разпределител в България. Никой не може да ме убеди, че ако ние имаме още един източник на газ, това е лошо за държавата", заяви Борисов.

След това Борисов обясни забавянето на изграждането на газовите връзки между България и съседните й страни. За връзката с Гърция каза, че дълги години не е подписано с Гърция, "не по наша вина" и заради археологията по самата тръба, а за връзката с Румъния – защото "по време на техния мандат Дунав я сплеска" и сега правим за 6 млн. лева нова.

България все още не е определила колко средства ще отдели за вноска за фонда на Европейския съюз за бежанците в Турция, се разбра още от думите на Борисов. Европейската комисия предложи 500 млн. евро от 3-милиардния фонд да се осигурят от общия европейски бюджет, а останалите 2.5 млрд. евро - от вноски от страните членки.

"Нито сме предупредени, нито ни е казано колко. Но тази тема поне, от опорните точки, които посланик Цанчев ни е дал, няма да се разглежда днес. (...) Второто, което за мен е най-важно, е че тези пари, по никакъв начин няма да подкрепя да бъдат от кохезионните фондове", каза Борисов. "Кохезионните фондове не трябва да се пипат, защото държавите от Изтопчна Европа, особено които са по-изостанали, това ни е по-важно", допълни премиерът.

Би могло да се направи изключение за Турция в либерализацията на визите за държавни и общински служители, за бизнеса, каза Борисов. Спред него Турция може спокойно да бъде включена в списъка на сигурните държави, а що се отнася до присъединяване към Европейския съюз, "ние ще отстояваме позицията да се спазват всички изисквания, които всички страни са защитили". Според Борисов един безвизов режим "би бил достатъчен знак към Турция, че оценяваме това, което тя прави за мигрантите".

Дневник