По-нисък добив на мед през 2015 г. в област Шумен - 12 кг. от кошер при среден за страната 19,2 кг - отчитат от Сдружение „Съюз на българските пчелари“. През 2014 година добивът е бил 15 кг. - също е ниска цифра. За сравнение, през 2012 г. в област Шумен пчеларите са изкарали средно по 19 кг мед от кошер.

Основната причината за ниския добив в Шуменско са лошите климатични условия.

„Следващата година също се очертава като лоша и поради това ще искаме подкрепа по схемата de minimis, тъй като там подкрепата е на пчелно семейство. Налагат се допълнително разходи за храна на пчелите поради трудната за тях зима – за това че беше продължително мека и с изключително големи разлики между минимална и максимална температура в рамките на 24 часа“, обясни председателят на сдружението Даниела Челебиева. 

Като проблем тя очерта и ниските изкупни цени, които не съответстват на покачването на минималната заплата.

„През 2015 г. пчеларите отчитат спад на цените на едро, което съответства на инфлацията, но не и на минималната работна заплата. Би трябвало на едро медът да се изкупува на цена от 10 лв. на кг., а той падна под 5 лв. Това изкривяване на цените идва и от субсидирането, което от една страна помага, а от друга пречи да се получат реални пазарни цени. Търговците изкупуват от тези, които имат субсидии. Те могат да оцелеят на база на субсидиите, но същевременно от останалите пчелари медът се изкупува на същата цена. Това пречи на дребните производители“, обясни Челебиева.

Зачестява с всяка изминала година и броят на кражбите на пчелни семейства. Като основна причина за това са действащите програми за пчелари и изискването за определен брой пчелни семейства. Поради тази причина някои предпочитали да заместят измрелите пчели с крадени пчелни семейства.

Няма данни за смърт от отравяне на пчели след пръскане с инсектициди от страна на арендаторите е сред положителните тенденции за нашата област през последните три години. „Имаме много добре създадена организация тук в областта, при която се сигнализира на инспекторите от Агенция по безопасност на храните“ при нарушение от страна на арендаторите относно часовете за пръскане с препарати и към момента агенцията реагира на нашите сигнали“, обясни Челебиева.

ШУМ.БГ